فرمان sweep در اتوکد سه بعدی (دستور حجم دادن به اشیاء)

حجم دادن با فرمان Sweep سوئیپ در اتوکد سه بعدی (Autocad 3d)

 

 

 

با انتخاب یک شکل و یک مسیر برای شکل ، می توانیم شکل مورد نظر را بر روی مسیر انتخابی هدایت کنیم.

طریقه فعال نمودن:
۱- نوشتن Sweep در خط فرمان
۲- فعال کردن این دستور از منوی آبشاری Draw زیر گروه Modeling

بعد از فعال شدن باید کارهای زیر را انجام دهیم:
Select objects to sweep: شکل مورد نظر را انتخاب کنید.

Select sweep path or [Alignment/Base point/Scale/Twist]: مسیر را انتخاب کنید.

Alignment:
با انتخاب این گزینه می توانیم تعیین کنیم که شکل مورد نظر بر طبق مسیر انتخابی تغییر کند.

Base point:
با انتخاب این گزینه شکل مورد نظر بر روی مسیر و در راستای نقطه انتخابی هدایت می‏شود.

Scale:
با انتخاب این گزینه و وارد کردن یک عدد به عنوان مقیاس ، مقیاس نقطه ابتدایی نسبت به نقطه انتهایی به اندازه عدد وارد شده تغییر می‏کند.

Twist:
با انتخاب این گزینه و وارد کردن یک عدد از صفر تا ۳۶۰ به عنوان زاویه چرخش حول مسیر می‏توانیم شکل مورد نظر را حول مسیر بچرخانیم.

 

 

دستور SWEEP (سوییپ) 

ایجاد یک جسم یا سطح سه‌بعدی با سوییپ (اسوپ) یک شیء یا زیرشیء دوبعدی در امتداد یک مسیر باز یا بسته.

نماد

اشیاء پایان باز، سطوح سه‌بعدی ایجاد می‌کنند، در حالی که اشیاء که یک منطقه را دربرمی‌گیرند می‌توانند تنظیم شوند تا جسم‌های سه‌بعدی یا سطوح سه‌بعدی ایجاد کنند.

اشیاء قابل اسوپ شدن (سوییپ):

 • اسپلاین‌های ۲D و ۳D
 • پلی‌لاین‌های ۲D و ۳D
 • جامدات ۲D (سوییپ)
 • قوس‌ها
 • دایره‌ها
 • اندازه‌ها
 • قوس‌های بیضوی
 • خطوط
 • مناطق
 • اثر

اشیاء قابل استفاده به عنوان مسیر اسوپ (سوییپ):

 • اسپلاین‌های ۲D و ۳D
 • پلی‌لاین‌های ۲D و ۳D
 • مرزها

Sweep Path (مسیر اسوپ):

مشخص می‌کند مسیر اسوپ بر اساس شیء انتخابی.

Mode (حالت):

کنترل می‌کند که عمل اسوپ یک جسم یا سطح ایجاد کند. سطوح به صورت سطوح NURBS یا سطوح رویه‌ای سوییپ می‌شوند، به تبع از متغیر سیستمی SURFACEMODELINGMODE.

Alignment (تطابق):

مشخص می‌کند آیا پروفایل به صورت عمودی بر روی جهت مشتق مسیر اسوپ تطابق داشته باشد یا خیر. اگر پروفایل عمودی به مشتق نقطه شروع مسیر نباشد، پروفایل به طور خودکار تطابق می‌یابد. برای جلوگیری از این اتفاق، در پرسش تطابق عبارت “No” را وارد کنید.

Base Point (نقطه پایه):

نقطه پایه برای اشیاءی که می‌خواهند اسوپ شوند مشخص می‌شود.

Scale (مقیاس):

ضریب مقیاس برای یک عملیات اسوپ مشخص می‌شود. این ضریب به یکنواختی بر روی اشیاءی که از ابتدا تا انتهای مسیر اسوپ اسوپ می‌شوند، اعمال می‌شود.

Reference (مرجع):

اشیاء انتخاب شده بر اساس طولی که با انتخاب نقاط یا وارد کردن مقادیر، مرجع قرار داده‌اید، مقیاس می‌شوند.

Twist (چرخش):

یک زاویه چرخش برای اشیاءی که اسوپ می‌شوند، مشخص می‌شود. این زاویه چرخش میزان چرخش در طول کل مسیر اسوپ را مشخص می‌کند.

Bank (بانک):

مشخص می‌کند که آیا منحنی(ها)ی اسوپ شونده به طور طبیعی بانک (چرخش) می‌کنند یا خیر، در امتداد مسیر اسوپ سه‌بعدی (پلی‌لاین ۳D، اسپلاین یا هلیکس).

 

 

 

 

کلمات کلیدی:

آموزش اتوکد ( AutoCAD ) و مکانیکال Sweep. این فرمان کاربرد زیادی در کشیدن نقشه های صنعتی دارد مثلا برای کشیدن زانویی ها. فنر و کانالها پس به شما پیشنهاد می کنم که این فرمان را به خوبی فرا … دستورات اتوکد – سیویل استارز Dec 24, 2010 – دستورات اتوکد … برای ترسیم استوانه از این دستور استفاده می شود. ….. نکته: با استفاده از این دستور و دستور Sweep می توانیم یک فنر ترسیم … آموزش اتوکد سه بعدی – نقش نگار مرجع معماری و عمران › انجمن › نرم افزارهای معماری با توجه به اینکه معماران عزیز اکثراً اتوکد ۲D رو وارد هستن تو این تاپیک سعی می کنیم با کمک … این فرمان با تایپ عبارت sweep فعال میشود اتوکد سه بعدی رو سریع یاد بگیریم – سایت علمی آموزشی نواندیشان › … › اتوکد ۳D & 2D موضوع: اتوکد سه بعدی رو سریع یاد بگیریم …. فرمان sweep … این دستور از دو دستور تشکیل شده است اگر در جهت مثبت ببرید حجم می دهد و اگر در … [PDF]اﺻﻮل ﻧﻘﺸﻪ ﮐﺸﯽ ﺑﺎ اﺗﻮﮐﺪ ﺳﻪ ﺑﻌﺪﯼ ﺷﮏ ﺑﺮاﯼ ﮐﺎر در ﻣﺤﻴﻂ ﺳﻪ ﺑﻌﺪﯼ اﺗﻮﮐﺪ ﻻزم اﺳﺖ ﺗﺎ ﺑﺎ اﺻﻮل ﮐﺎر و ﺗﺮﺳﻴﻢ و وﻳﺮاﻳﺶ در ﻣﺤﻴﻂ. دوﺑﻌﺪﯼ ﺁﺷﻨﺎ ﺑﺎﺷﻴﺪ ….. از اﻧﺠﺎم اﻳﻦ دﺳﺘﻮر اﺷﻴﺎء دو ﺑﻌﺪﯼ را ﺑﻪ ﻳﮏ ﺷﮑﻞ واﺣﺪ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﻧﻤﺎﻳﻴﺪ . دﺳﺘﻮرهﺎﻳﯽ ﮐﻪ ﺑﺮاﯼ اﻳﻦ … اﻳﺠﺎد ﺗﻮﭘﺮهﺎ ﺑﺎ ﻓﺮﻣﺎن. Sweep. ﻓﺮﻣﺎن. Sweep. ﺷﺒﻴﻪ ﺑﻪ هﻤﺎن. Extrude. ﻋﻤﻞ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﺑﺎ اﻳﻦ ﺗﻔﺎوت ﮐﻪ ﻣﯽ ﺗﻮاﻧﻴﺪ ﻳﮏ. نحوه استفاده از دستور sweep در اتوکد – آموزش جامع اتوکد ۲۰۱۱ نحوه آموزش کامل اتوکد ۲۰۱۱ بصورت فارسی و تصویری به همراه نرم افزار اتوکد ۲۰۱۱ در زیر مباحث موجود در این مجموعه را شرح می دهیم : فصل اول : آشنایی با برنامه اتوکد … [PDF]دستور کار شماره ی Sweep ایجاد مسیرهای سه بعدی مورد استفاده در دستور. ۳D … Path …. یک نمایه ی ترسیمی است Extrude مانند دستور Sweep دستور ….. در اتوکد چه کاربردی دارد؟ .۱۱. آموزش سه بعدی Autodesk AutoCAD 3D 2012 به زبان فارسی – روش ایجاد میله ای خمیده – نحوه ایجاد پایه چراغ خواب – آشنایی با دستور sweep – طریقه ساخت اشکال سه بعدی با به کارگیری دستور revolve – نحوه ایجاد سطح سه بعدی … ویدیو – دستور sweep در اتوکد دستور_sweep_در_اتوکد ویدیو – دستور sweep در اتوکد. اموزش طراحی مته در کتیا با دستور sweep. All Rights Reserved – باز نشر مطالب پورتال رهتا تنها با ذکر نام سایت مجاز می باشد . [PDF]آموزش اتوکد فهرست مطالب ارائه شده در کتاب لذت اتوکد سطح ۱. روشهای دادن فرمان. ۲ . ….. (Draw Order( انتقال موضوع زیر موضوع دیگر. ۵۷ . ….. (Sweep( امتداد در راستای مسیر.

مطالب مرتبطترفند های اتوکد

درباره نویسنده

بنده سیامک دوستداری فارغ التحصیل رشته مکانیک سنگ از دانشگاه صنعتی اصفهان هستم، و در این وبسایت آموزش های مربوط به نحوه برنامه نویسی در اتوکد و هچنین آموزش تصویری دستورات اتوکد را قرار خواهم داد.

تلفن همراه: ۰۹۰۰۱۲۳۴۴۴۴

ایمیل: s.doostdari@gmail.com

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید