دستور برش بلوک‌ها، xref ها یا تصاویر در اتوکد

دستور CLIPIT در اتوکد بلوک‌ها، xref ها یا تصاویر را با خطوط و منحنی ها کلیپ می کند (برش می دهد).

 

نماد فرمان

 

برای اجرای دستور CLIPIT را در خط فرمان تایپ کنید و اینتر بزنید.

 

مثال: یک پلی لاین، دایره یا یک قوس بکشید و بخشی از یک پلان طبقه را که از خارج به آن ارجاع داده شده است، ببرید.

یک دایره را به عنوان مرز برش انتخاب کنید:

xref را انتخاب کنید:

xref با یک دایره به عنوان مرز برش بریده می شود:

 

با برش دادن یا حذف نمایش تمام اشیاء دیگر با پلی لاین، دایره، کمان، بیضی، متن، mtext یا تعریف مشخصه، راهی برای برش بخش‌های مشخصی از بلوک‌ها، نقشه‌های xref، تصاویر، و اشیاء پاک‌سازی ارائه می‌کند . با ابزار CLIPIT، می‌توانید از کمان‌ها، دایره‌ها یا چند خط‌ها برای تعیین مرزهای برش برای بلوک‌ها، xrefs، تصاویر و حذف‌ها استفاده کنید.

CLIPIT با عبور از بخش‌های کمانی با یک سری از بخش‌های مستقیم کوتاه، برش را در مرزهای منحنی ممکن می‌سازد. با تعیین حداکثر فاصله بین نقطه میانی هر قطعه معین و قوس، دقت عبور آن از بخش‌های قوس را کنترل می‌کنید :

وارد کردن یک مقدار خطای بزرگ منجر به بخش‌های کمتر و عملکرد سریع‌تر می‌شود، اما قوس‌ها کمتر صاف به نظر می‌رسند. برعکس، وارد کردن یک مقدار بسیار کوچک منجر به برش صاف در امتداد کمان می شود، اما بار پردازشی بیشتری را در طول بازسازی ایجاد می کند.

نکته:برای افزایش عملکرد، مقادیر نسبتاً بزرگ را در هنگام ایجاد طرح خود وارد کنید . هنگامی که آماده ترسیم نقشه خود هستید، دوباره از CLIPIT استفاده کنید و در اعلان CLIPIT یک مقدار خطای کوچک برای وضوح قوس مشخص کنید .

 

فایل لیسپ

clipit.lsp

درباره نویسندهبنده سیامک دوستداری فارغ التحصیل رشته مکانیک سنگ از دانشگاه صنعتی اصفهان هستم، و در این وبسایت آموزش های مربوط به نحوه برنامه نویسی در اتوکد و هچنین آموزش تصویری دستورات اتوکد را قرار خواهم داد.

تلفن همراه: ۰۹۰۰۱۲۳۴۴۴۴

ایمیل: s.doostdari@gmail.com

ترفند های اتوکدنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *