فرمان ARCTEXT در اتوکد (دستور منحنی کردن متن)

ترفند ARCTEXT در اتوکد


 

لطفآ منتظر شوید تا انیمیشن به طور کامل لود شود …

ARCTEXT

 

 فرمان ARCTEXT در اتوکد

 

 علامت

 

آیا برای شما پیش آمده است که بخواهید متنی را در اتوکد به صورت منحنی کنید؟! مثلاً بالای یک کمان . این امکان در فرمانهای تولید و  ورود متن وجود ندارد . امّا اگر به منوی Express سری بزنید و از زیر منوی Text، گزینه  Arc Aligned Text را کلیک کنید ، اتوکد  از شما یک سئوال می پرسد ، با شکل زیر :


Select an Arc or an ArcAlignedText

که معنایش این است که :
یک کمان یا کمانی که می خواهید متن با آن هم تراز شود ، انتخاب کن . پاسخ فقط می تواند انتخاب یک کمان باشد .

پس از اینکه اینکار را انجام دادید ، آنگاه فرمان به شما یک Dialog Box یا پنجره گفتگویی می دهد، که مانند یک ویرایشگر متن است و شما در آن می توانید تنظیمات عمومی  متن اعم از نوع قلم (Font Type) ، یا سایز (اندازه قلم) کاراکترها (Font Size) ضخامت (Bold) و بسیاری دیگر از تنظیمات عام مربوطه به متن را درست مانند برنامه  Word ، را انجام دهید.

نکته: توّجه کنید اگر تصمیم دارید که متنی کمانی شکل داشته باشید، مثلاً در بالای صفحه، و برای آن کمانی ندارید، ابتدا کمان را با دستور Arc با مختصات و مشخصّات معلوم رسم کنید و پس از اجرای دستور فوق از منوی Express ، کمان را حذف کنید .


امّا در قسمت بالایی پایینی این پنجره گفتگویی یا Dialog Box ، تنظیماتی مربوط به دستورات داخلی اتوکد دارد ، نظیر فاصله بین کاراکترها از کمان (offset From arc) یا  ارتفاع فونتها (Text Height)  و .. که چندان پیچیده نیست . و تنظیماتی نظیر اینکه متن در داخل یا خارج کمان قرار گیرد . یا مثلاً تنظیماتی درباره اینکه متن به صورت اتوماتیک با کمان Fit شود یا اینکه خود شما فاصله بین کاراکترها را تعیین می کنید و ……….. 

نکته: وقتی نمی خواهید از منوی Express به این گزینه دسترسی داشته باشید ، و از خط فرمان آنرا اجرا کنید ، می بایست که نام فرمان را که ARCTEXT است وارد کنید . با ورود این دستور از طریق خط فرمان می توانید که درست مانند روش منویی آن کار را انجام دهید .
 و نکته دیگر اینکه اتوکد برای اجرای این فرمان باید آنرا از فایل ctextapp.arx بخواند . اگر به هر دلیلی این فرمان اجرا نشد باید در پوشه اصلی نصب برنامه اتوکد به دنبال این فایل بگردید و آنرا Repair کنید .

شکل زیر را ملاحظه کنید ، می بنید که من یک کمان ایجاد کرده ام و در بالای و پایین آن با تنظیمات گوناگون متنی منحنی شکل بوجود آوردم .
فضای طراحی (Model) ، من در این دستور دو متن را با خصوصیّات متفاوت ایجاد کرده ام که نشان می دهد این دستور تنوع بسیار بالایی دارد .

 

دستور ARCTEXT یک ابزار اضافی در AutoCAD است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا متن را در امتداد یک ارک قرار دهند. با استفاده از این ابزار، می‌توان یک شیء متن به نام “arcalignedtext” ایجاد کرد که مسیر آن از منحنی یک ارک انتخاب شده پیروی می‌کند.

گزینه‌های جعبه گفتگو:

 1. Pick Boxes:
  • این گزینه‌ها کنترل‌هایی برای مکان قرارگیری متن نسبت به ارک و طول آن را تنظیم می‌کند.
  • Drag Wizard کنترل رفتار متن هنگام حرکت ارک را مدیریت می‌کند.
 2. Color:
  • مشخص می‌کند که رنگ متن چه باشد.
 3. Text:
  • متن مورد نظر برای قرار دادن را تعیین می‌کند.
 4. Style Name:
  • نام استایل برای یک فونت متن انتخابی را مشخص می‌کند. همچنین تنظیمات مربوط به Bold، Italic و Underline نیز را مشخص می‌کند.
 5. Font:
  • فونت‌های TrueType و AutoCAD compiled shape (SHX) را که در پوشه فونت‌های AutoCAD قرار دارند، نمایش می‌دهد.

Properties Section:

 • این بخش، ارتفاع متن، ضریب عرض، فاصله بین حروف، فاصله از ارک، فاصله از چپ و فاصله از راست متن را مشخص می‌کند.

توجه: گزینه‌ها از طریق منوهای File، Edit، Format و About در جعبه گفتگوی ArcAlignedText Workshop قابل دسترس هستند. دستور Update to AutoCAD از طریق منوی File جعبه گفتگو را بسته و تغییرات را ذخیره می‌کند. دستور Exit to AutoCAD تغییرات انجام شده در جعبه گفتگو را لغو می‌کند و به AutoCAD باز می‌گردد.

 

ARCTEXT

 

 

درباره نویسندهبنده سیامک دوستداری فارغ التحصیل رشته مکانیک سنگ از دانشگاه صنعتی اصفهان هستم، و در این وبسایت آموزش های مربوط به نحوه برنامه نویسی در اتوکد و هچنین آموزش تصویری دستورات اتوکد را قرار خواهم داد.

تلفن همراه: ۰۹۰۰۱۲۳۴۴۴۴

ایمیل: s.doostdari@gmail.com

ترفند های اتوکدنظرات کاربرانOne comment

 1. کاظم جفائی

  خدا خیرتون بده که دانش ارزشمندی رو که با زحمت و صرف عمر بدست آوردید منتشر می کنید که افرادی مثل من از سردرگمی در بیان. نشر علم بهترین وقف و بالاترین بخشش است که جامعه رو ارتقا میده. درود بر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *