فرمان Textmask در اتوکد (دستور ماسک کردن متن با ترفند mask)

با استفاده از فرمان Textmask در اتوکد می توانیم یک متن را روی اشیاء دیگر قرار دهیم. به طوری که آن اشیاء از روی متن قابل دیدن نباشند. ترفند TEXTMASK با ایجاد یک شی ماسک در پشت متن انتخاب شده یا mtext اشیاء را پنهان می کند.

برای برداشتن ماسک نیز می توان از دستور TextUnmask استفاده نمود.

 

 نماد دستور

 

دستور تکست ماسک به روش های زیر اجرا می شود:

1- TEXTMASK را در خط فرمان تایپ کنید و اینتر بزنید.

2- و یا از طریق منوی ابزار  Express > Text > Text MASK نیز می توان این دستور را فعال کرد.

 

بعد از اجرای فرمان تکست ماکس از ما نوع ماسک (Wipeout/3dface/Solid) و همچنین مقدار حاشیه (Offset) ماسک را می پرسد. که می  توان با زدن ابتدای حرف هر یک از آن ها، آن را انتخاب نمود.

textmask1

 

اشیاء متنی با اشیاء ماسک به گونه‌ای گروه‌بندی می‌شوند که با هم جابجا، کپی و پاک شوند. برای به روز رسانی ماسک پس از ویرایش متن، دوباره TEXTMASK را اجرا کنید. و متن مورد نظر را برای به روز رسانی انتخاب کنید. شیء ماسک قبلی پاک می شود و شیء جدید ایجاد می شود.

توجه: اشیاء موجود در فضای کاغذی که برای پوشاندن اشیاء در فضای مدل استفاده می‌شوند، در نمودارها به درستی نمایش داده نمی‌شوند، حتی اگر ممکن است به درستی در ناحیه نمایش ظاهر شوند. در زمان نمودار، اتوکد نماهای مدل را قبل از پردازش اشیاء طرح بندی فضای کاغذ پردازش می کند. این امر باعث می‌شود که هر چیزی در فضای کاغذی در فضای مدل قرار نگیرد .

 

گزینه ها

Wipeout یک شی Wipeout با یک قاب مستطیلی که در رنگ پس زمینه گرافیکی نمایش داده می شود ایجاد می کند.
۳dface یک شیء صفحه سه بعدی ایجاد می کند.
Solid یک شیء جامد 2 بعدی با رنگ مشخص ایجاد می کند.

 

Wipeout: یک شی سفارشی است که توسط ابزار WIPEOUT ایجاد شده است. از آنجایی که شی Wipeout شبیه به یک تصویر است، الزامات مشابهی برای رسم دارد. شما به یک پلاتر با قابلیت شطرنجیدبا یک درایور با قابلیت شطرنجی ADI 4.3 یا درایور چاپگر سیستم نیاز دارید. اگر در حین ترسیم از گزینه Hide Lines استفاده شود، ماسک کردن به درستی رسم نمی شود. یکی از مزایای استفاده از ماسک Wipeout این است که آنچه روی صفحه می بینید همان چیزی است که در طرح خود به دست می آورید.

3Dface: سطح سه بعدی ایجاد شده توسط TEXTMASK دارای تمام لبه های آن بر روی نامرئی تنظیم شده است. اگر پلاتر با قابلیت شطرنجی ندارید، این گزینه مفید است. گزینه Hide Lines باید هنگام ترسیم برای اثر ماسک استفاده شود. با استفاده از این گزینه، متن پوشانده شده روی صفحه ماسک به نظر نمی رسد.

Solid (شیءجامد): با استفاده از این گزینه، متن پوشانده شده به صورت ماسک در قسمت طراحی ظاهر می شود. همچنین، ماسک ها را می توان برای برجسته کردن متن رنگی کرد. اگر هنگام ترسیم از گزینه Hide Lines استفاده شود، ماسک کردن به درستی رسم نمی شود .

 

textmask2

فایل اتولیسب مربوط به این دستور در پوشه اتوکد textmask.lsp می باشد.

 

textmask

 

مثال

متن روی خطوط:

متن پوشانده شده روی خطوط:

 

درباره نویسندهبنده سیامک دوستداری فارغ التحصیل رشته مکانیک سنگ از دانشگاه صنعتی اصفهان هستم، و در این وبسایت آموزش های مربوط به نحوه برنامه نویسی در اتوکد و هچنین آموزش تصویری دستورات اتوکد را قرار خواهم داد.

تلفن همراه: ۰۹۰۰۱۲۳۴۴۴۴

ایمیل: s.doostdari@gmail.com

ترفند های اتوکدنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *