فرمان polysolid (دستور پلی سالید برای ترسیم چند‌حجمی در اتوکد سه بعدی)

دستور POLYSOLID برای ایجاد جامدات سه بعدی به شکل یک دیوار به طور مستقیم یا با انتخاب خطوط موجود استفاده می شود. می‌توانید دیوارهایی با قطعات راست و منحنی با ارتفاع و عرض ثابت ایجاد کنید.

نماد

برای این اجرای فرمان در اتوکد می‌توانید دستور POLYSOLID را در خط فرمان وارد کنید و اینتر بزنید

 

 

و یا در روبان اتوکد سه بعدی بر روی گزینه  Polysolid کلیک کنید تا به‌طور مستقیم یا با انتخاب خطوط موجود جامد سه‌بعدی به شکل دیوار ایجاد کنید. جامد پلی سالید به همان روشی ترسیم می شود که شما یک چندخطی را ترسیم می کنید که با بخش های مستقیم و منحنی پیوسته ایجاد می شود.

 

 

پس از وارد کردن دستور PLOYSOLID گزینه (Object، Width، Height، Justification) در خط فرمان و جعبه ورودی پویا دریافت خواهید کرد.

 

 

Width یا Height برای تنظیم عرض و ارتفاع هستند.

نکته: متغیر سیستم PSOLWIDTH عرض پیش‌فرض برای جامد را تنظیم می‌کند. متغیر سیستم PSOLHEIGHT ارتفاع پیش‌فرض برای جامد را تنظیم می‌کند.

 

وقتی بعد از کلیک روی اولین نقطه شروع به کشیدن دیوار جامد می کنید، 2 گزینه (Arc، Undo) در خط فرمان و کادر ورودی پویا در اختیار شما قرار می گیرد. اگر هیچ یک از آنها را وارد نکردید، می توانید به کشیدن خطوط خود ادامه دهید.

 

 

اگر « Arc » را تایپ کنید ، می‌تواند 3 گزینه (بستن، جهت، خط) به شما بدهد، می‌توانید قوس را با 2 نقطه بکشید یا «جهت» را وارد کنید تا قوس را بر اساس جهت مماس بکشید.

همچنین می‌توانید برای بستن چند جامد، « Close » یا « Line » را تایپ کنید تا دوباره به خط برگردید. اگر ” Undo ” را تایپ کنید ، به نقطه قبلی باز می گردد.

اگر در کادر ورودی پویا یا در خط فرمان « Object » را تایپ کنید، می توانید خطوط موجود، چند خطوط دوبعدی، کمان ها و دایره ها را با ارتفاع، عرض و توجیه پیش فرض به جامدات سه بعدی تبدیل کنید. این ویژگی فقط به انتخاب اشیا یک به یک اجازه می دهد.

 

 

با اجرای دستور پیام‌های زیر نمایش داده می‌شوند:

Start point (نقطه شروع): یک نقطه شروع برای یک قطعه پلی‌سالید مشخص می‌کند.

Object (شیء): یک شیء را برای تبدیل به یک جامد مشخص می‌کند. می‌توانید خط، قوس، پلی‌لاین 2D یا دایره را تبدیل کنید.

Height (ارتفاع): ارتفاع جامد را مشخص می‌کند. ارتفاع پیش‌فرض به تنظیم فعلی PSOLHEIGHT تنظیم شده است.

Width (عرض): عرض جامد را مشخص می‌کند. عرض پیش‌فرض به تنظیم فعلی PSOLWIDTH تنظیم شده است.

Justify (همگرایی): عرض و ارتفاع جامد را به صورت چپ، راست یا مرکزی همگرا می‌کند هنگام تعیین مشخصه با دستور. همگرایی بر اساس

بعد از انتخاب اولین نقطه پیام‌های زیر نمایش داده می‌شوند:

Next Point (نقطه بعدی): نقطه بعدی پروفایل پلی‌سالید را مشخص می‌کند.

Arc (قوس): یک قطعه قوسی به جامد اضافه می‌کند. جهت شروع پیش‌فرض قوس مماس به آخرین قطعه کشیده شده است. می‌توانید با گزینه Direction جهت شروع متفاوتی را مشخص کنید.

بعد از انتخاب Arc پیام‌های زیر نمایش داده می‌شوند:

Close (بستن): پلی‌سالید را با ایجاد یک خط یا قطعه قوس از آخرین نقطه مشخص شده به نقطه شروع جامد بسته می‌کند. حداقل باید سه نقطه مشخص شود تا از این گزینه استفاده شود.

Direction (جهت): قطعه قوس را با تنظیم یک جهت مماس شروع و یک نقطه پایان مشخص می‌کند.

Line (خط): از حالت Arc خارج شده و قطعات خطی را می‌کشد.

Second Point (نقطه دوم): نقطه دوم و نقطه پایان یک قطعه قوسی سه نقطه‌ای را مشخص می‌کند.

Undo (بازگشت): آخرین قطعه قوسی افزوده شده به جامد را حذف می‌کند.

 

درباره نویسندهبنده سیامک دوستداری فارغ التحصیل رشته مکانیک سنگ از دانشگاه صنعتی اصفهان هستم، و در این وبسایت آموزش های مربوط به نحوه برنامه نویسی در اتوکد و هچنین آموزش تصویری دستورات اتوکد را قرار خواهم داد.

تلفن همراه: ۰۹۰۰۱۲۳۴۴۴۴

ایمیل: s.doostdari@gmail.com

ترفند های اتوکدنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *