فرمان Polyline در اتوکد (دستور پلی لاین برای ترسیم چند‌خطی دوبعدی)

آموزش دستور پلی لاین برای ترسیم چند‌خطی دوبعدی در اتوکد

در ویدئو های کوتاه آموزشی زیر با نحوه رسم پلی لاین در اتوکد با روش های مختلف آشنا خواهید شد.

به منظور رسم پلی لاین بهترین و سریع ترین روش استفاده از دستور PL می باشد. به همین منظور هر زمان نیاز به ترسیم پلی لاین باشد، تنها کافی است دستور PL را در خط فرمان تایپ کرده و اینتر را بزنید. سپس برای ترسیم از روش های زیر می توانید استفاده کنید.

در روش اول برای رسم یک پلی لاین تنها کافی است مختصات نقاط را وارد کنید، برای این کار ابتدا مختصات نقطه X را وارد کنید سپس یک ویلگول بگذارید و مختصات نقطه Y را وارد کنید و اینتر و یا اسپیس را بزنید. و به همین ترتیب برای نقاط بعدی …

در روش دوم بعد از وارد کردن دستور Pl تنها کافی است بر روی صفحه ترسیم اتوکد کلیک کنید

در روش سوم استفاده از طول و زاویه است.

در نهایت برای بستن یک پلی لاین می توانید C را وارد کرده و اینتر را بزنید تا نقطه انتهای polyline به نقطه شروع متصل گردد.

دستور Pline یکی از دستورات کاربردی اتوکد است و به کاربر کمک میکند خطوط مرکبی ترسیم کنند. با استفاده از خطوط مرکب میتوان محیط و مساحت یک سطح را به راحتی استخراج کرد.

البته استفاده از Pline مزایای زیادی دارد که در آینده بیان خواهد شد.

کاربر میتواند در فرمان POLYLINE و حالت پیش فرض بصورت روانی خطوط ترسیم کند. فقط کافیست به استفاده از موس نقاط و جهت ها را به صورت متوالی وارد کنید و در نهایت پس از خروج از دستور با یک مجموعه خط به هم پیوسته روبه رو خواهید شد.

برای ترسیم خط مرکب کافیست از منو Draw گرینه Polyline را انتخاب کنید.

و یا با تایپ حروف PL در خط فرمان دستور را اجرا کنید.

بعد از انتخاب دستور از منو و خط فرمان ، دستور اجرا میشود و از کاربر درخواست اولین نقطه را دارد.

با استفاده از کلیک موس یک نقطه را انتخاب کنید.

پس از انتخاب نقطه اول ، گزینه هایی فعال میشوند که شما میتوانید با استفاده از موس و کلیک بر روی آنها و یا تایپ حرف بزرگ آن گزینه ، آن را انتخاب کنید.

Arc

اگر شما حرف A را تایپ کنید و یا بر روی گزینه Arc کلیک کنید خط مرکبی که (Polyline) که درحال ترسیم آن هستید را به شکل یک کمان نمایش میدهد .

با جابجایی موس شعاع و زاویه کمان به صورت پویا تغییر میکند و اتوکد دوباره به کاربر امکان انتخاب گزینه ای برای ترسیم کمان مورد نظر را می دهد.

Angle

با تایپ حرف A و یا انتخاب گزینه Angle بوسیله موس شما میتوانید مقدار زاویه ترسیم کمان را وارد کنید.

بعد از ورود مقدار زاویه ، شما میتوانید نحوه ترسیم کمان را با انتخاب دو روش CEnter و Radius ادامه دهید.

CEnter
با انتخاب گزینه CEnter و یا تایپ حروف CE ، مرکز کمان را با استفاده از موس و یا تایپ مقدار در راستای زاویه ای که در مرحله قبل وارد کرده اید ترسیم کنید.

پس از وارد کردن مرکز کمان با حرکت موس میتوانید کمان ترسیم شده را با حرکت موس جانمایی کنید و به ادامه ترسیم خط مرکب مشغول شوید.

Radius

با انتخاب گزینه Radius و یا تایپ حرف R ، شما میتوانید شعاع کمان را در راستای زاویه ای که در مرحله قبل وارد کرده اید ترسیم کنید.

پس از وارد کردن مقدار شعاع با حرکت موس میتوانید کمان ترسیم شده را با حرکت موس جانمایی کنید و به ادامه ترسیم خط مرکب مشغول شوید.

Center

با انتخاب گزینه CEnter و یا تایپ حروف CE کاربر میتواند با استفاده از موس مرکز کمان را انتخاب کند که این کمان طوری ترسیم میشود که نقطه اول شروع کمان بوده و نقطه دوم مرکز کمان.

پس از انتخاب نقطه دوم شما میتوانید با دو روش  Angle و Length نقطه سوم را مشخص کنید .

Angle

با انتخاب این گزینه شما میتوانید مقدار زاویه ترسیم کمان را وارد کنید.

Length

با انتخاب این گزینه میتوانید بر اساس طول وتر یک کمان ترسیم کنید.

Direction

با انتخاب این گزینه شما میتوانید با زاویه دلخواه ،با استفاده از نقطه اول و نقطه دوم که انتهای کمان در نظر گرفته میشود کمان را ترسیم کنید.

Halfwidth

با انتخاب این گزینه شما میتوانی کمانی دارای ضخامت ترسیم کنید . و دو مقدار را برای پهنای ابتدا و انتهای کمان وارد کنید. به یاد داشته باشید که عدد ورودی شما با ضریب ۲ اعمال میشود.

Line

فرض کنیم که شما با دستور POLYLINE وارد حالت Arc  شدید و تعدادی کمان ترسیم کرده اید و نیاز به ترسیم خط دارید . با استفاده از گزینه Line میتوانید ادامه خط مرکب خود را با حالت خط ادامه دهید

Radius

با انتخاب این گزینه میتوانید مقدار شعاع کمان را وارد کنید و با انتخاب گزینه Angle زاویه مرکزی کمان را وارد کنید و حالت پیشفرض شما میتوانید نقطه انتهای قوس را با موس انتخاب کنید.

Second pt

با انتخاب این گزینه کاربر میتواند نقطه اول را شروع قوس و نقطه دوم را نقطه میانی کمان و نقطه سوم را نقطه انتهای کمان معرفی کند.

Undo

اثر اخرین عمل انجام شده در فرمان جاری را خنثی میکند.

Width

برای ترسیم خطوط مرکب با پهنا میتوانید از این گزینه استفاده کنید و کمان ها را با دو مقدار پهنای ابتدایی و پهنای انتهایی ترسیم کنید.بیاد داشته باشید که این پهنا فقط برای یک کمان در نظر گرفته میشود و برای کمان های بعدی پهنای انتهایی در نظر گرفته میشود.

Halfwidth

این گزینه برای ترسیم خطوط مرکب با دو پهنای ابتدایی و انتهایی استفاده میشود . به خاطر داشته باشید که مقدار ورودی شما با ضریب عدد ۲ محاصبه میگردد.توجه داشته باشید که مقدار وارد شده برای اولین پاره خط قابل استفاده میباشد و مقدار پهنای انتهایی برای ادامه پاره خط ها استفاده میشود.

Length

با انتخاب این گزینه میتوانید با مقدار طول مورد نظر خطی با زاویه اخرین خط ترسیم شده ترسیم کنید.

Width

با انتخاب این گزینه مقدار پهنای ابتدایی و پهنای انتهایی را وارد کنید و خط مرکب را ترسیم کنید . به یاد داشته باشید که مقدار پهنای انتهایی برای ادامه پارخط های ترسیم شده در نظر گرفته میشود.

پس از اتمام دستور POLYLINE تصویر خط مرکب دارای پهنای شما بصورت یکنواخت تکمیا میگردد.

Close

بعد از انتخاب نقطه سوم این گزینه فعال میشود و نقطه انتهایی را به نقطه اول وصل میکند و دستور به اتمام میرسد.


کلمات کلیدی:

آموزش اتوکد ( AutoCAD ) و مکانیکال (MDT) – ابزار Polyline ابزار Polyline برای ترسیم خطوط به هم پیوسته به کار می رود. طریقه فعال نمودن: ۱- با نوشتن PL یا Pline در خط فرمان. ۲- انتخاب دستور Polyline از منوی آبشاری Draw خط مرکب POLYLINE – کدخدا دستور Pline یکی از دستورات کاربردی اتوکد است و به کاربر کمک میکند خطوط مرکبی ترسیم کنند. با استفاده از خطوط مرکب میتوان محیط و مساحت یک سطح را به را… بالاترین: آموزش دستور خط مرکب POLYLINE در اتوکد ۲۰۱۳ دستور Pline یکی از دستورات کاربردی اتوکد است و به کاربر کمک میکند خطوط مرکبی ترسیم کنند. با استفاده از خطوط مرکب میتوان محیط و مساحت …کار با ابزار polyline در اتوکد (mihanbana.com) – آپارات /کار_با_ابزار_polyline_در_اتوکد…  میهن بنا این آموزش قسمت دهم از سری آموزش های اتوکد می باشد که توسط استاد … آقای سعید جمشیدی تدریس می شود. mihanbana.com کار با ابزار polyline. کار با ابزار polyline در اتوکد | میهن بنا › آموزش › autocad خانه آموزش autocad کار با ابزار polyline در اتوکد … آشنایی با دستورات modify در اتوکد۱. قسمت هشتم … آشنایی با دستور extend در اتوکد. قسمت دوازدهم. دستور Polyline :: آموزش اتوکد به صورت کاربردی ۱ مطلب با کلمه‌ی کلیدی «دستور Polyline» ثبت شده است – آموزش اتوکد به صورت کاربردی. Polyline edit – اموزش اتوکد  – Polyline edit. ویرایش کردن چند خطی پیوسته. از این دستور برای یکی کردن یا یک پارچه کردن موضوعاتی که با هم تماس دارند. استفاده می کنیم. فرمان ۳dPoly | آموزش تصویری اتوکد vcad.ir › آموزش تصویری اتوکد – دستور  Polyline جهت ترسیم خطوط مرکب سه بعدی استفاده میشود. همان طور که از نام فرمان پیداست این دستور برای ترسیم خطوط سه بعدی استفاده … خطوط در اتوکد – سایت تخصصی مهندسین عمران – سهند فرشادمنش -Polyline این نوع خط دو تفاوت با لاین دارد. یک- میتوانید چند خط شکسته (همانند … با استفاده از دستور Pedit در اتوکد میتوانید چند خط لاین را Join کرده و تبدیل به یک … مهندس  حمدجواد ارجمند – آموزش دستورات اتوکد (۱) مهندس محمدجواد ارجمند – آموزش دستورات اتوکد (۱) – مطالب آموزنده و اطلاعات علمی – آموزشی در … Polyline برای ترسیم خطوط به هم پیوسته به کار می رود. طریقه فعال نمودن

مطالب مرتبطترفند های اتوکد

درباره نویسنده

بنده سیامک دوستداری فارغ التحصیل رشته مکانیک سنگ از دانشگاه صنعتی اصفهان هستم، و در این وبسایت آموزش های مربوط به نحوه برنامه نویسی در اتوکد و هچنین آموزش تصویری دستورات اتوکد را قرار خواهم داد.

تلفن همراه: ۰۹۰۰۱۲۳۴۴۴۴

ایمیل: s.doostdari@gmail.com

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید