نرم افزار اتوکد چیست؟ توضیحات کامل+معرفی کاربردها

 
iconCp 2018 icon.png لوگوی اتوکد
اتوکد 2016 screenshot.png
انتشار اولیه دسامبر 1982 ؛ 37 سال پیش
انتشار پایدار
مارس 2020
سیستم عامل ویندوز ، macOS ، iOS ، Android
قابل دسترسی در 14 زبان
تایپ طراحی به کمک رایانه
مجوز Trialware
سایت اینترنتی autodesk.com/autocad

 

تاریخچه Autodesk

شرکت Autodesk در سال 1982 در کشور آمریکا تاسیس شد. این شرکت  نرم افزارهای بسیار تخصصی و کاربردی در زمینه طراحی به وسیله کامپیوتر تولید نموده و AutoCAD مهمترین و پر کاربردترین نرم افزار شرکت Autodesk میباشد.

AutoCAD قدرت رسم هر نقشه ای را بوسیله کامپیوتر فراهم می کند و به همین دلیل از محبوبیت عامه و فراگیر نزد تمامی دست اندر کاران طراحی در دنیا برخوردار است. AutoCAD راه را برای تمام صنایع از قبیل ساختمان – مکانیک – برق – تجهیزات پزشکی و غیره هموار کرده است.

لذا لازم است تمام مهندسان و طراحان کار با نرم افزار اتوکد را یاد بگیرند و از آن برای پیشبرد امورشان در رشته کاری خود به بهترین شکل بهره مند شوند.

پنجره Autocad ‌

پنجره برنامه اتوکد به ۵ دسته تقسیم شده است که به شرح زیر می باشد :

 • نوارهای منوی کرکره ای
 • نوارهای ابزار مستقر شده و شناور
 • ناحیه ترسیم
 • پنجره دستور
 • نوار وضعیت

Image result

اتوکد در صنعت ، توسط معماران ، مدیران پروژه ، مهندسین ، طراحان گرافیک ، برنامه ریزان شهر و سایر متخصصان مورد استفاده قرار می گیرد. در سال 1994 توسط 750 مرکز آموزش در سراسر جهان پشتیبانی شد.

 

مجموعه دستورات اتوکد شامل دو بخش می باشد. بخش اول دستورات ترسیمی در محیط اتوکد می باشد این مجموعه از دستورات به منظور ترسیم و انجام اصلاحات بر روی اشیاء مختلف در فضای ترسیم اتوکد میباشد. بخش دوم نیز شامل دستورات سیستمی اتوکد می باشد. این دستورات نیز به منظور انجام تنظیمات مختلف در بخش های مختلف اتوکد می باشند.

 

۱- دستورات ترسیمی اتوکد

۲- دستورات سیستمی اتوکد

 

اتوکد یک نرم افزار طراحی سه بعدی به کمک رایانه از Autodesk است که برای طراحی محصول و برنامه ریزی ساخت ، طراحی ساختمان ، زیرساخت های عمرانی و ساخت ساخته شده است. این بخشی از مجموعه برنامه های 3D CAD توسط Autodesk است که توسط تیم های توسعه محصول ، امکانات تولیدی ، صنایع رسانه ای و سرگرمی ، مهندسین ، معماران استفاده می شود. مربیان و دانش آموزان؛ کارآفرینان ، افراد غیرانتفاعی ، متخصصان پزشکی و مبتدیان.

علاوه بر این ، اتوکد برای ساخت نقشه های 2 بعدی ، پیش نویس ها و اسناد و همچنین مدل های سه بعدی و تجسم استفاده می شود. ویژگی های ترسیم ، ترسیم و حاشیه نویسی 2 بعدی آن شامل قابلیت کنترل ظاهر متون ، ایجاد سبک های ابعادی به صورت خودکار ، پیوند و به روزرسانی داده ها بین صفحات گسترده و جداول مایکروسافت اکسل و کار با بلوک های پویا است.

در همین حال ، از نظر ایجاد مدلهای سه بعدی و تجسم تصاویر ، کاربران قادر خواهند بود تا نور و مواد را به مدلهای سه بعدی خود اضافه کنند تا به ظاهر واقعی و رندر واقعی دست یابند. آنها همچنین می توانند حاشیه ها ، رعد و برق و سایه در مدل های خود را کنترل کنند.

این نرم افزار به کاربران امکان تجزیه و تحلیل جزئیات داخلی اشیاء سه بعدی را می دهد. اتوکد به آنها امکان وارد کردن داده ها از پرونده های PDF را می دهد تا در مرور مدل ها و نقشه های خود با هم تیمی خود همکاری کنند. آخرین و کمترین نکته ، آنها می توانند واسط کاربری نرم افزار را برای ساده تر کردن وظایف خود و دسترسی به ویژگی ها و ویژگی های آن بسیار آسان تر تنظیم کنند.

نمای کلی مزایای Autodesk اتوکد

اتوکد به کاربران کمک می کند تا از خرابی محصولات و مشکلات گارانتی جلوگیری کنند ، محصولات را نوآوری کرده و عملکرد خود را بهبود بخشند و با ارائه ابزارها و گردش کار برای طراحی و ساخت محصولات عالی ، پیشنهادات بیشتری را کسب کنند. اتوکد همچنین این هدف را دارد که به آنها در ماشین آلات ، چاپ ، بازرسی و ساخت قطعات با کیفیت محصول مانند ماشین ، توربین بادی و قطعات هواپیما کمک کند. علاوه بر این ، این برنامه به آنها کمک می کند تا ساختمان های بهتری را طراحی کنند ، پروژه های زیرساختی مقیاس پذیر و پایدار ، مدیریت هزینه های انقباض و پیش بینی نتایج پروژه را فراهم کنند.

برای انجام همه این موارد ، برنامه 3D CAD ویژگی ها و ویژگی های مدل سازی و تجسم سه بعدی را ارائه می دهد. یکی از آنها قابلیت اعمال تکنیک های مختلف مدل سازی سه بعدی است تا بتوانند مدلهای سه بعدی واقعی از محصولات و قطعات آنها را ایجاد کنند. بنابراین ، این برنامه آنها را قادر می سازد برای ساخت فریم ورک های سه بعدی ، جامدات ، سطوح و مش ها.

برای دستیابی به عکسهای ارائه شده از مدلهای سه بعدی ، اتوکد به آنها اجازه می دهد تا مواد را به اشیاء سه بعدی متصل کنند ، و همچنین چراغ هایی را به صحنه اضافه کنند. آنها می توانند ظاهر مدل های پیوست شده ، نورپردازی و سایه های موجود در مدل های خود را کنترل کنند تا هم تیمی های آنها و مشتری های آینده نگر بتوانند دید واضح تری از طرح های مفهومی خود بدست آورند.

یکی دیگر از ویژگی های مدل سازی و تجسم سه بعدی موجود در اتوکد ، قابلیت ایجاد هواپیماهای بخش است. هواپیماهای بخش برای دستیابی به نماهای مقطعی از اشیاء سه بعدی استفاده می شوند. آنها می توانند برای بررسی جزئیات داخلی اشیاء سه بعدی ، هواپیماهای بخش را تغییر داده و جابجا کنند ، این امکان را می دهد تا مواد جامد ، سطوح ، شبکه ها یا مناطق را از بین بروند.

در همین حال ، اتوکد به آنها اجازه می دهد تا ظاهر متون را در نقشه های 2 بعدی خود کنترل کنند. با تنظیم تنظیمات متن آن ، کاربران قادر خواهند بود قلم ، فاصله خط ، توجیه و رنگ را تغییر دهند. همچنین ، هنگام تغییر تنظیمات متن ، تمام اشیاء متنی در نقاشی که از تنظیمات فعلی استفاده می کنند به طور خودکار بروزرسانی می شوند.

این برنامه همچنین امکان پیکربندی تنظیمات ابعاد را در اختیار کاربران قرار می دهد. این شامل کنترل سبک سر پیکان ، مکان متن و تحمل جانبی می باشد. آنها قادر به ایجاد سبک های ابعادی هستند و آنها را بطور خودکار در تمام ابعاد ترسیم بکار می گیرند.

AutoCaD از ویژگی های قدرتمند ترسیم 2D برخوردار است که به کاربران امکان می دهد جداول موجود در نقشه های 2 بعدی خود را به داده های صفحه گسترده Microsoft Excel پیوند دهند. در نتیجه ، آنها می توانند فرمول ها و داده های محاسبه شده از مایکروسافت اکسل را در جداول خود وارد کنند. هنگامی که آنها ردیف یا ستون را به صفحه گسترده مرتبط اضافه می کنند ، تغییرات روی میزی که صفحه گسترده به آن وصل می شود ، منعکس می شوند. به همین ترتیب ، یک صفحه گسترده مرتبط پس از ایجاد تغییر در یک جدول ، بر این اساس به روز خواهد شد.

AutoCAD برای اینکه بتوانید داده های طراحی را از پرونده های PDF خود به اشتراک بگذارید و از آنها استفاده مجدد کنید ، به کاربران این امکان را می دهد تا داده ها را از PDF ها به نقشه هایی که با استفاده از برنامه ایجاد کرده اند وارد کنند. آنها می توانند هندسه 2D ، متون TrueType و تصاویر را به اتوکد وارد کنند. این برنامه همچنین ابزاری برای تشخیص متن SHF ارائه می دهد که به آنها امکان می دهد متن را با قلمهای SHF به یک متن تبدیل کنند.

اتوکد این پیشرفت واردات PDF را معرفی می کند زیرا متون SHF از فایلهای PDF ایجاد شده در اتوکد به عنوان هندسه به برنامه وارد می شوند. از آنجا که فرمت فایل PDF نمی تواند قلم های SHF را تشخیص دهد ، متون وارد شده حاوی خطوط ، قوس ها و حلقه هایی هستند که برای ویرایش مفید نیست. با استفاده از ابزار تشخیص متن SHF ، متون SHF از PDFهایی که به عنوان هندسه وارد می شوند اکنون می توانند به اشیاء متن تبدیل شوند و به کاربران امکان می دهد متن های SHF را راحت تر ویرایش کنند.

علاوه بر این ، کاربران می توانند مدل های 3D غیر Autodesk را به اتوکد وارد کنند ، مکان های جغرافیایی را وارد کنند و نقشه های آنلاین را در نقشه های خود به نمایش بگذارند و فایل های ترسیم و تصویر را به عنوان مرجع خارجی به نقشه های فعلی وصل کنند.

 

فهرست

 • تاریخچه AutoCAD
 • پنجره AutoCAD
 • آشنایی با نوار ابزار AutoCAD
 • آیکون UCS
 • پنجره دستور
 • منوهای کرکره ای
 • نوار ابزار AutoCAD
 • ذخیره کردن فایل درحین کار
 • آشنایی با گزینه های نوار ابزار Draw‌ و Modify

۱۰ – میانبر ها

 

کلمات کلیدی:

اتوکد – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اتوکد (به انگلیسی: AutoCAD ) نرم‌افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار می‌رود. این نرم‌افزار از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است. ‎۱ محیط‌های اتوکد · ‎۲ ماژول‌های اتوکد · ‎۳ تاریخ و نسخه‌های اتوکد · ‎۴ پانویس
اتوکد چیست – سرزمین دانلود اتوکد چیست. … اتوکد، نرم‌افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار میرود. این نرم … کاربران اتوکد امکان استفاده از محیطهای دو و سه بعدی را دارند. نرم افزار اتوکد چیست – آموزش مجازی

مطلب زیر چکیده ای از مطلب منتشر شده پیرامون نرم افزار اتوکد بوده و شامل نکات و آموزش ها واطلاعات قابل توجهی درباره نرم افزار اتوکد است . نرم افزار اتوکد (A. آموزش اتوکد (AutoCAD) به زبان ساده (اختصاصی دانشجو) – سایت علمی …
آموزش اتوکد (AutoCAD) به زبان ساده (اختصاصی دانشجو). AutoCAD چیست؟ نرم افزار AutoCAD یکی از مهمترین و پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی … اتوکد چیست ؟ – Real

اتوکد چیست ؟ نرم افزار اتوکد (( نقشه کشی )) : این نرم افزار محصول شرکت AUTO DESK می باشد . از این نرم افزار جهت طراحی و ترسیم موضوعات مختلف در صنایع می … نرم افزار اتوکد AutoCAD چیست؟ | جستجو در وبلاگها | وبلاگ 24 – مرجع …

نتایج جستجوی عبارت ‘ نرم افزار اتوکد AutoCAD چیست؟ ‘ از بین کلیه اطلاعات و وبلاگهای ثبت شده در سایت در زیر نمایش داده شده است و شما میتوانید با کلیک بر …
مهندس برتر شعبه 1 – CAD چیست؟ – مرکز آموزش نرم افزار Autocad اشتباه نکنید: بسیاری از افراد CAD را معادل AutoCAD می دانند،در حالی که CAD معنایی عمومی تر دارد.CAD مخفف Computer Aided Design (طراحی به …
اتوكد چيست ؟همراه با اموزشي مختصر | پارسی لند اتوکد چیست؟ نام نرم‌افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی به کار میرود.این نرم افزار از محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است. کاربران اتوکد امکان … اتوکد چیست | یاس دانلود

اتوکد Autodesk AutoCAD 2017 SP1 + LT 2017 SP1 x86/x64 نرم افزار AutoCAD ابزار شناخته شده و قدرتمندترین نرم افزار طراحی نقشه های دوبعدی و سه بعدی است. اتوکد چیست – دانلود ها

برچسب ها : Data Management Workshop, آموزش اتوکد, آموزش برنامه autocad 2013, اتوکد 2013, اتوکد چیست, پایگاه داده ی اتوکد, چگونگی کار با اتوکد, دانلود فیلم … بلاک در اتوکد چیست – گروه مهندسی عمران نوین بلاک در اتوکد چیست. شاید براتون سوال پیش اومده باشه که بلاک چی هست ؟ بلاک یا به عبارت بهتر block یکی از دستورات پر کاربرد اتوکد هست که … مجتمع آموزشی رایا گستر قائمشهر – AutoCAD چیست؟

نرم افزار AutoCAD یکی از مهمترین و پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی های دو و سه بعدی و همچنین ترسیم فنی است. در واقع، وجود عبارت CAD در نام این نرم افزار مخففی … نرم افزار اتوکد چیست | معماری 98

با سلام خدمت تمامی علاقمندان به معماری , در این بخش از مطالب وب سایت معماری ایران به بررسی موضوع اتوکد چیست ؟ می پردازیم . اگر کمی با رشته … آموزشگاه آموزش اتوکد معماری و ساختمانی،اتوکد صنعتی،نقشه کشی … نرم افزار اتوکد AutoCAD چیست؟ اتوکد نام نرم‌افزاری است که برای ترسیم نقشه‌های معماری، مهندسی و صنعتی به کار میرود. این نرم افزار از محصولات شرکت آمریکایی …

درباره نویسندهبنده سیامک دوستداری فارغ التحصیل رشته مکانیک سنگ از دانشگاه صنعتی اصفهان هستم، و در این وبسایت آموزش های مربوط به نحوه برنامه نویسی در اتوکد و هچنین آموزش تصویری دستورات اتوکد را قرار خواهم داد.

تلفن همراه: ۰۹۰۰۱۲۳۴۴۴۴

ایمیل: s.doostdari@gmail.com

ترفند های اتوکدنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *