دستور MOVE در اتوکد

MOVE (فرمان)

این دستور اشیاء را با به مقدار مشخص در یک جهت مشخص حرکت می دهد.

 

علامت

برای اجرای دستور ابتدا حرف m را در خط فرمان تایپ کنید سپس با زدن اینتر و یا اسپیس فرمان جابجایی فعال می گردد در ادامه اشیائی را که می خواهید جابجا کنید انتخاب کنید و اینتر را بزنید (انتخاب اشیاء می تواند قبل از اجرای دستور انجام شود) در ادامه یک نقطه را به عنوان نقطه مبنا انتخاب کنید و در نهایت مختصات نقطه دوم را انتخاب و یا در خط فرمان وارد کنید (به جای مختصات می توانید فاصله جابجایی را نیز وارد کنید).

برای حرکت دقیق اشیاء از مختصات و گیره ها (دستور OS) استفاده کنید.

 

با اجرای دستور پیام های زیر نمایش داده می شود.

Select objects (اشیاء را انتخاب کنید)
مشخص می کند که کدام اشیاء باید جابجا شوند.
Base point (نقطه پایه)
نقطه شروع حرکت را مشخص می کند.
Second point (نقطه دوم)
نقطه دوم در ترکیب با نقطه اول، یک بردار را مشخص می کند که نشان می دهد تا چه مقدار و در چه جهتی، اشیاء انتخاب شده منتقل می شوند. اگر برای پذیرفتن نقطه ی اول، به عنوان مقدار جابجایی، Enter را فشار دهید، اولین نکته به عنوان جابجایی نسبی X، Y، Z تعبیر می شود . برای مثال، اگر شما  (2،3) را برای نقطه پایه انتخاب کنید و Enter را فشار دهید، اشیاء 2 واحد در  جهت  X و 3 واحد در Y جهت از موقعیت فعلی خود جابجا می شوند.
Displacement (جابه جایی)
فاصله و جهت نسبی را مشخص می کند. دو نقطه ای که شما مشخص می کنید یک بردار را تعیین می کند که نشان می دهد، اشیاء کپی شده چقدر و در چه جهتی جابجا می شوند.

درباره نویسندهبنده سیامک دوستداری فارغ التحصیل رشته مکانیک سنگ از دانشگاه صنعتی اصفهان هستم، و در این وبسایت آموزش های مربوط به نحوه برنامه نویسی در اتوکد و هچنین آموزش تصویری دستورات اتوکد را قرار خواهم داد.

تلفن همراه: ۰۹۰۰۱۲۳۴۴۴۴

ایمیل: s.doostdari@gmail.com

ترفند های اتوکدنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *