دستور CUI در اتوکد

دستور CUI در اتوکد عناصر رابط کاربری سفارشی شده در محصول را مدیریت می کند.

 

 نماد فرمان

 

برای اجرای دستور CUI را در خط فرمان تایپ کنید و اینتر بزنید.

و یا می توانید با کلیک بر روی دکمه در manage >customization>user interface، این پنجره باز کنید.

همچنین می‌توانید روی منوی کرکره‌ای در سمت راست پایین پنجره کلیک کنید.

 

با اجرای دستور پنجره Customize User Interface نمایش داده می شود.

عناصر رابط کاربری مانند فضاهای کاری، پانل های روبان، نوار ابزار، منوها، منوهای میانبر و میانبرهای صفحه کلید همگی از این کادر محاوره ای مدیریت می شوند.

این پنجره احتمالا با تمام دستورات، درخت و گرافیک کمی ترسناک به نظر می رسد. در حالی که پیچیده به نظر می رسد، به طور منطقی مرتب شده است. و باید به راحتی قابل درک باشد.

ابتدا بیایید بفهمیم که این سه پنجره برای چیست.

1. درخت سفارشی سازی

درخت سفارشی‌سازی جایی است که می‌توانید دستورات، منو، نوار ابزار، پانل‌ها، تب‌های روبان و سایر موارد سفارشی‌سازی خود را مرتب کنید. اگر روی علامت + در نزدیکی یک آیتم کلیک کنید، موارد فرعی را در داخل آن خواهید دید. بیایید سعی کنیم روبان را گسترش دهیم.

در زیر روبان، زبانه ها و پانل ها وجود دارد. همچنین دارای حالت های زبانه متنی است: تب که با انتخاب اشیا باز می شود. این راهی است که ما دستورات، پانل ها، برگه ها، نوار ابزار و سایر عناصر خود را تعیین می کنیم.

بسته به نسخه ای از اتوکد که دارید، می توانید تمام فایل های CUIx بارگذاری شده در اتوکد را ببینید. می‌توانید آن را از فهرست کشویی فایل‌های سفارشی‌سازی یا در دسته فایل‌های سفارشی‌سازی جزئی ببینید.

سعی کنید ACFUSION را گسترش دهید.

در زیر هر فایل سفارشی‌سازی، می‌بینید که آنها عنصر مشابهی دارند: روبان، زبانه‌ها، پانل‌ها و غیره. اگر نوار و پانل ها را گسترش دهید، پنل Inventor Fusion را مشاهده خواهید کرد.

کجا ظاهر می شود؟ در زبانه ribbon ظاهر می شود.

ایده خوبی است که فایل سفارشی سازی جداگانه ایجاد کنید و acad.cuix پیش فرض را خراب نکنید. بعداً در این آموزش این کار را انجام خواهیم داد.

2. فهرست فرمان

فهرست فرمان ناحیه ای است که می توانید دستورات موجود را پیدا کنید یا یک دستور جدید ایجاد کنید. سعی کنید نوار لغزنده سمت راست لیست دستورات را بکشید. شما باید بتوانید تمام دستورات را در اینجا ببینید.

می‌توانید فرمان را با تایپ کردن در قسمت جستجو فیلتر کنید یا فهرستی را برای نمایش از منوی کشویی انتخاب کنید.

ما در مورد ایجاد دستور جدید در آموزش بعدی بررسی خواهیم کرد. اگر فقط می خواهید بدون ایجاد یک فرمان سفارشی یک پنل سفارشی ایجاد کنید، فقط باید دستور پیش فرض را در اینجا پیدا کنید.

3. پنجره Properties

یک دستور را انتخاب کنید، سپس باید ببینید که صفحه سمت راست (3) به روز شده است. اکنون این ویژگی های دستور را نشان می دهد.

می توانید تصویر دکمه، نام فرمان و ماکرو را که با کلیک روی دکمه اجرا می شود، تغییر دهید. این جایی است که شما ویژگی های دستورات، پانل ها، برگه ها و سایر عناصر را تعریف می کنید.

در آموزش بعدی یک ویژگی دستور جدید تعریف می کنیم و از آن برای تنظیم دقیق پنل و برگه سفارشی خود در سایر آموزش ها استفاده می کنیم.

آماده سازی

قبل از اینکه شروع به سفارشی سازی کنیم، اجازه دهید کمی آماده سازی کنیم. ما یک فایل CUIx جدید برای کار بر روی این مجموعه آموزشی ایجاد خواهیم کرد.

یک CUIx سفارشی ایجاد کنید

بیایید CUI سفارشی خود را ایجاد کنیم. ما دستورات را ایجاد می کنیم، پانل ها و تب ها را در اینجا تعریف می کنیم. ما از CUI پیش فرض اتوکد استفاده نخواهیم کرد.

برای ایجاد یک فایل CUI، به تب انتقال در گفتگوی CUI بروید. روی دکمه جدید کلیک کنید یا از منوی کشویی گزینه جدید را انتخاب کنید.

روی ذخیره کلیک کنید تا در یک فایل CUIx ذخیره شود.

فایل CUIx را بارگیری کنید

شما فایل CUI را ایجاد کرده اید. اما هنوز آن را بارگذاری نکرده اید. به برگه سفارشی سازی برگردید، سپس روی بارگیری فایل سفارشی سازی جزئی کلیک کنید. یا می توانید هنگام انتخاب فایل سفارشی سازی جزئی کلیک راست کنید، سپس آن را از منوی زمینه انتخاب کنید.

فایل سفارشی سازی ذخیره شده خود را که در مرحله قبل ذخیره کرده اید پیدا کنید، سپس آن را بارگیری کنید. اکنون باید فایل خود را هم در فهرست کشویی و هم در زیر فایل های سفارشی سازی جزئی لیست کنید.

ما به کار با سفارشی سازی در آموزش بعدی ادامه خواهیم داد.

 

درباره نویسندهبنده سیامک دوستداری فارغ التحصیل رشته مکانیک سنگ از دانشگاه صنعتی اصفهان هستم، و در این وبسایت آموزش های مربوط به نحوه برنامه نویسی در اتوکد و هچنین آموزش تصویری دستورات اتوکد را قرار خواهم داد.

تلفن همراه: ۰۹۰۰۱۲۳۴۴۴۴

ایمیل: s.doostdari@gmail.com

ترفند های اتوکدنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *