فرمان mirror در اتوکد (دستور ترسیم کپی‌های متقارن، آینه ای یا قرینه از موضوعات نسبت به یک محور تقارنِ فرضی)

MIRROR یا دستور آینه در اتوکد یکی از ابزار های خیلی کاربردی اتوکد می باشد. این دستور جهت ترسیم کپی‌های متقارن، آینه ای یا قرینه از اشیاء نسبت به یک محور تقارنِ فرضی می باشد. به منظور آینه کردن شما نیاز به یک شیئ (مثلا دایره) دارید و یک محور تقارن.

نماد

بنابراین شما می‌توانید اشیاء ای ایجاد کنید که نماینده نصف یک نقشه هستند، آن‌ها را انتخاب کنید و از طریق یک خط مشخص شده آینه کنید تا نیم دیگر آن ایجاد گردد.

با استفاده از یکی از روش های زیر دستور را اجرا کنید:

1- با استفاده از تایپ MIRROR (و یا خلاصه دستور MI) در خط فرمان و زدن اینتر، دستور را فراخوانی کنید.

2- و یا برای اجرای فرمان باید از منوی Modify بر روی گزینه MIRROR کلیک کنید.

3- از طریق ربان اتوکد زبانه Home و گزینه MIRROR را انتخاب کنید.

 

با اجرای دستور پیام‌های زیر نمایش داده می‌شوند (ویدئو آموزشی را نگاه کنید):

 

انتخاب اشیاء (Select objects): از یک روش انتخاب شیء برای انتخاب اشیاء استفاده کنید. برای پایان انتخاب، Enter را فشار دهید. توجه داشته باشید هیچ محدودیتی در تعداد انتخاب و نحوه انتخاب وجود ندارد. موضوعات انتخاب شده در صفحه گرافیکی اتوکد به صورت خط چین ریز مشخص میشوند.

 

تعیین نقطه اول و دوم خط آینه (Specify first point, second point of mirror line): بعد از اتمام انتخاب موضوعات توسط کاربر با استفاده از کلیک راست و یا فشار کلید Enter فرمان MIRROR از حالت انتخاب خارج میشود. اتوکد از کاربر درخواست نقطه اول خط قرینه را دارد. بعد از انتخاب نقطه اول، تصویر قرینه موضوعات انتخابی به صورت پویا نمایش داده میشود. و اتوکد از کاربر نقطه دوم و نهایی خط قرینه را درخواست می کند. از نقطه اول به نشانه گر موس یک خط فرضی و کششی ترسیم میشود.

 

حذف اشیاء منبع (Erase source objects): از کاربر در مورد حذف موضوعات انتخابی سوال میشود.

Yes : با انتخاب این گزینه موضوع اولیه حذف میشود و موضوع به صورت قرینه ترسیم میشود.

No: با انتخاب این گزینه موضوع اولیه حذف نمیشود و موضوع به صورت قرینه ترسیم میشود.

 

 

توجه: به صورت پیش‌فرض، هنگامی که یک شیء متن را آینه می‌کنید، جهت متن تغییر نمی‌کند. اگر می‌خواهید متن را برعکس کنید، متغیر سیستمی MIRRTEXT را به 1 تنظیم کنید.

 

درباره نویسندهبنده سیامک دوستداری فارغ التحصیل رشته مکانیک سنگ از دانشگاه صنعتی اصفهان هستم، و در این وبسایت آموزش های مربوط به نحوه برنامه نویسی در اتوکد و هچنین آموزش تصویری دستورات اتوکد را قرار خواهم داد.

تلفن همراه: ۰۹۰۰۱۲۳۴۴۴۴

ایمیل: s.doostdari@gmail.com

ترفند های اتوکدنظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *