دستور Flatten در اتوکد (حذف و از بین بردن Z در فایل‌های اتوکد)

چگونه می‌توان نقشه‌های AutoCAD دارای z های ناخواسته را تخت کنید؟

اگرچه ممکن است در حال کار در فضای دو بعدی باشید، اتوکد یک برنامه سه بعدی با محورهای X، Y و Z است. گاهی اوقات ممکن است بی‌آگاهانه چیزی با مقدار Z (ارتفاع) قرار داده شود و از نظر یک نمای 2D به نظر برخوردهای شما درست به نظر بیاید اما چنین نیست.

نقشه AutoCAD با مقدار محور Z شکل زیر: نمای جلویی از نقشه

پس چگونه می‌توانم بررسی کنم که آیا چیزی با مقدار Z دارم یا خیر؟  در اتوکد می‌توانید از طریق view Cube، نمای جلو (FRONT) را انتخاب کنید، اگر هر چیزی بالاتر از بقیه نقشه خود ببینید، به معنای قرار دادن چیزی در محور Z است.

 

نتیجه: اگر متوجه شدید که اشیاء 3D دارید و می‌خواهید نقشه‌تان را با یک دستور ساده به حالت 2D باز گردانید؟ راه بسیار آسانی وجود دارد…

روش اول: استفاده از لیسپ

تغییر ارتفاع (Z) یکجا اشیاء در اتوکد (دانلود لیسپ تغییر تراز) —>  برای دانلود اینجا کلیک کنید

روش دوم: استفاده از دستور Flatten

 علامت

این دستور که عضوی از مجموعه Express Tools اتوکد است، می‌تواند همه اشیائی که انتخاب می‌کنید را روی صفحه دید فعلی تصویر کرده و یک ترسیم دو بعدی خالص به شما تحویل دهد.

این دستور در اصل برای به دست آوردن ترسیم‌های دوبعدی از اشیا سه‌بعدی مدل‌شده پیش‌بینی شده است اما می‌تواند برای حذف Z نقشه‌ها هم استفاده شود.

تجربه شخصی من این بوده که دستور FLATTEN روی فایل‌های سنگین که تعداد اشیای آن‌ها زیاد است یا روی فایل‌های سه‌بعدی که تعداد segmentهای زیادی دارد درست عمل نکرده و بعد از کلی معطلی با یک پیغام خطا کار را نیمه‌تمام می‌گذارد. به هر حال برای امتحان کردن آن بهتر است به این ترتیب عمل کنید:

۱- محورهای مختصات را به حالت جهانی (WCS مخفف World Coordinate System) باز گردانید. برای این‌کار UCS را تایپ کرده و دوبار Enter بزنید.

۲- دوربین اتوکد را به حالت پلان ببرید. برای این کار دستور PLAN را تایپ کرده و دوبار Enter بزنید.

۳- دستور FLATTEN را اجرا کنید (FLATTEN را در خط فرمان تایپ کنید و اینتر بزنید). در برابر پیغام Select Objects تایپ کنید all و دوبار Enter بزنید. در مرحله بعد اتوکد از شما می‌پرسد که آیا خطوط مخفی را حذف کند یا خیر. معمولا در کارهای دوبعدی که مشکل Z پیدا کرده‌اند بهتر است پاسخ No را انتخاب کنید.

دستور “FLATTEN” بسیار مفید است و به سرعت قابل استفاده است. حتی اگر فکر کنید چیزهای 3D ندارید، سریعاً همه چیز در نقشه را انتخاب کرده و از دستور “FLATTEN” استفاده کردن چیز خوبی است.

توجه کنید که FLATTEN دستوری به شدت کند است. بنابراین صبر زیادی داشته باشید به خصوص اگر ترسیم‌تان شلوغ و سنگین است. اما اگر شانس بیاورید و دستور کار کند، معمولا از سایر گزینه‌ها بی‌نیاز می‌شوید!

 

 

مرجع ابزار اکسپرس

 

 

درباره نویسندهبنده سیامک دوستداری فارغ التحصیل رشته مکانیک سنگ از دانشگاه صنعتی اصفهان هستم، و در این وبسایت آموزش های مربوط به نحوه برنامه نویسی در اتوکد و هچنین آموزش تصویری دستورات اتوکد را قرار خواهم داد.

تلفن همراه: ۰۹۰۰۱۲۳۴۴۴۴

ایمیل: s.doostdari@gmail.com

ترفند های اتوکدنظرات کاربرانOne comment

  1. دمت گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *