زیر دستور ZPER

۰ / ۰

دستور ZPER

دستور ZPERpendicular در اتوکد یکی از زیر دستورات -۳DOSNAP (به همراه علامت منفی) محسوب می شود. این فرمان به منظور فعال کردن موقعیت عمود بر اشکال سه بعدی می باشد. با استفاده از این روش می توان به راحتی و با دقت بالا عمود هایی بر یک شکل سه بعدی با استفاده از اشیاء مورد نظر (مانند یک خط) را به درستی ترسیم کرد. مثلا برای ویدئو زیر که یک خط عمود بر یک شکل سه بعدی ترسیم می شود. در صورتی که اگر این گزینه فعال نبود ممکن نبود بتوان این کار را انجام داد (امتحان کنید).

 

 

همین کار را با استفاده از روش دیگری نیز می توان انجام داد. و آن هم به این ترتیب میباشد که ۳DOSNAP را بدون علامت منفی در خط فرمان تایپ کرده و اینتر بزنید (و یا از طریق منو بار زبانه tools را انتخاب کرده و سپس گزینه Drafting settings را بزنید) سپس در پنجره باز شده تیک گزینه Pendicular را فعال کنید.

 

 

 

 

روش دیگه برای اجرای این دستور به این صورت می باشد که در هنگام استفاده از یک شیئ (مثلا یک خط) زمانی که این شیئ فعال باشد برای مثل شما نقطه شروع خط رو وارد کردید و می خواهید نقطه دوم رو به یکی از گیره های شکل سه بعدی وصل کنید، ZPER را تایپ کرده و اینتر بزنید. در این روش هر بار که به هر گیره می خواهید وصل کنید باید یک بار این کار را انجام دهید.

 

 

روش بعدی استفاده از نوار ابزار پایین اتوکد می باشد که در ویدئو زیر نشان داده شده است.

 

 

 

نکته: اسنپ ها در اتوکد سه بعدی به رنگ آبی رنگ هستند. (در اشکال دو بعدی که از دستور OSNAP استفاده می شود این گیره ها به رنگ سبز به نمایش در می آیند)

 

 

 

برای فعال و غیر فعال کردن ۳DOSNAP نیز می توانید از کلید F4 بر روی صفحه کلید استفاده کرد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code