لیسپ های کاربردی اتوکد

زیر دستور ZNEA

دستور ZNEA

دستور ZNEAr در اتوکد یکی از زیر دستورات -3DOSNAP (به همراه علامت منفی) محسوب می شود. این فرمان به منظور فعال کردن نزدیک ترین موقعیت نشانگر موس به اشکال سه بعدی می باشد. با استفاده از این روش می توان به راحتی و با دقت بالا بر روی اضلاع یک شکل سه بعدی اشیاء مورد نظر را به درستی ترسیم کرد. مثلا برای ویدئو زیر که یک خط بین سه ضلع یک شکل سه بعدی ترسیم می شود. در صورتی که اگر این گزینه فعال نبود، ممکن نبود بتوان این کار را انجام داد و ابتدا و انتهای خط در اطراف رئوس قرار می گرفت (امتحان کنید).

 

 

 

همین کار را با استفاده از روش دیگری نیز می توان انجام داد. و آن هم به این ترتیب میباشد که 3DOSNAP را بدون علامت منفی در خط فرمان تایپ کرده و اینتر بزنید (و یا از طریق منو بار زبانه tools را انتخاب کرده و سپس گزینه Drafting settings را بزنید) سپس در پنجره باز شده تیک گزینه to Face Nearest را فعال کنید.

 

 

روش دیگه برای اجرای این دستور به این صورت می باشد که در هنگام استفاده از یک شیئ (مثلا یک خط) زمانی که این شیئ فعال باشد برای مثل شما نقطه شروع خط رو وارد کردید و می خواهید نقطه دوم رو به یکی از اضلاع شکل سه بعدی وصل کنید، ZNEA را تایپ کرده و اینتر بزنید. در این روش هر بار که به هر ضلع می خواهید وصل کنید باید یک بار این کار را انجام دهید.

 

 

روش بعدی استفاده از نوار ابزار پایین اتوکد می باشد که در ویدئو زیر نشان داده شده است.

 

 

نکته: اسنپ ها در اتوکد سه بعدی به رنگ آبی رنگ هستند. (در اشکال دو بعدی که از دستور OSNAP استفاده می شود این گیره ها به رنگ سبز به نمایش در می آیند)

 

 

برای فعال و غیر فعال کردن 3DOSNAP نیز می توانید از کلید F4 بر روی صفحه کلید استفاده کرد.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.