لیسپ های کاربردی اتوکد

زیر دستور ZMID

دستور ZMID

دستور ZMIDpoint در اتوکد یکی از زیر دستورات -3DOSNAP (به همراه علامت منفی) محسوب می شود. این فرمان به منظور فعال کردن موقعیت وسط اضلاع اشکال سه بعدی می باشد. با استفاده از این روش می توان به راحتی و با دقت بالا از وسط اضلاع یک شکل سه بعدی اشیاء مورد نظر را به درستی ترسیم کرد. مثلا برای فیلم زیر که یک خط بین وسط اضلاع یک شکل سه بعدی ترسیم می شود. در صورتی که اگر این گزینه فعال نبود ممکن نبود بتوان این کار را انجام داد و ابتدا و انتهای خط در اطراف شکل قرار می گرفت (امتحان کنید).

 

 

همین کار را با استفاده از روش دیگری نیز می توان انجام داد. و آن هم به این ترتیب میباشد که 3DOSNAP را بدون علامت منفی در خط فرمان تایپ کرده و اینتر بزنید (و یا از طریق منو بار زبانه tools را انتخاب کرده و سپس گزینه Drafting settings را بزنید) سپس در پنجره باز شده تیک گزینه Midpoint On Edge را فعال کنید.

 

 

روش دیگه برای اجرای این دستور به این صورت می باشد که در هنگام استفاده از یک شیئ (مثلا یک خط) زمانی که این شیئ فعال باشد برای مثل شما نقطه شروع خط رو وارد کردید و می خواهید نقطه دوم رو به وسط یکی از اضلاع شکل سه بعدی وصل کنید، ZMID را تایپ کرده و اینتر بزنید. در این روش هر بار که به وسط هر ضلع می خواهید وصل کنید باید یک بار این کار را انجام دهید.

 

 

 

روش بعدی استفاده از نوار ابزار پایین اتوکد می باشد که در ویدئو زیر نشان داده شده است.

 

 

نکته: اسنپ ها در اتوکد سه بعدی به رنگ آبی رنگ هستند. (در اشکال دو بعدی که از دستور OSNAP استفاده می شود این گیره ها به رنگ سبز به نمایش در می آیند)

 

 

برای فعال و غیر فعال کردن 3DOSNAP نیز می توانید از کلید F4 بر روی صفحه کلید استفاده کرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.