فرمان rectangle در اتوکد (دستور ترسیم مستطیل چهارضلعی ‌ها از قبیل مربع)

دستور ترسیم سریع مستطیل چهارضلعی ‌ها از قبیل مربع در اتوکد

با کمک این دستور میتوان مستطیل و یا مربع را به راحتی با مدل های پخدار ، گوشه کرد و ضخامت دار ترسیم کرد. خصوصیت شی ترسیم شده از نوع Pline  می باشد.

برای اجرای این دستور میتوان از منوی Draw روی گزینه Rectangle کلیک کرد.

و یا با استفاده از تایپ حروف REC در خط فرمان دستور را اجرا کنید.

پس از اجرای دستور کاربر با گزینه های زیر مواجه می شود.

Chamfer

با استفاده از تایپ حرف C و یا انتخاب گرینه Chamfer توسط موس کاربر میتواند مستطیل و یا مربعی که ترسیم میکند دارای پخ باشد.

پس از انتخاب گزینه Chamfer اتوکد از کاربر درخواست دو عدد برای زدن پخ درخواست میکند .

پس از ورود عدد اول بلافاصله عدد دوم را نیز وارد کنید.

قبل از ورود دو مقدار باید توجه داشته باشید که ترتیب مقدار پخ اول و دوم در ترسیم شما اولویت هایی را برای ترسیم مشخص میکند. عدد اول برای ضلع قائم و عدد دوم برای ضلع افقی در نظر گرفته میشود.

با انتخاب دو نقطه P1 و P2 یک مستطیل رسم کنید.

بعد از انتخاب نقطه اول و قبلا از انتخاب نقطه دوم با این گزینه ها رو برو میشوید .

Area

با انتخاب این گزینه قبل از انتخاب نقطه دوم که تصویر مستطیل به صورت پویا با موس حرکت میکند، شما میتوانید مقدار مساحت مستطیل را مشخص کنید و با استفاده از اندازه یک ضلع مستطیل را رسم کنید.

بعد از انتخاب گزینه Area  و وارد کردن مقدار مساحت مستطیل شما با دو گزینه زیر مواجه میشوید.

اگر مساحت مستطیل را عدد 16 وارد کرده باشید و گزینه Length را انتخاب کنید و عدد 3 را وارد کنید مستطیل در تصویر را رسم خواهید کرد. توجه داشته باشید که نقطه دوم و عرض مستطیل خودکار انتخاب میشود.

اگر مساحت مستطیل را عدد 16 وارد کرده باشید و گزینه Width را انتخاب کنید و عدد 5.4 را وارد کنید مستطیل در تصویر را رسم خواهید کرد. توجه داشته باشید که نقطه دوم و طول مستطیل خودکار انتخاب میشود.

Dimensions

با انتخاب این گزینه شما میتوانید با دو مقدار طول و عرض مستطیل مورد نظر را ترسیم کنید.

ابتدا مقدار طول از کاربر درخواست میشود .بطور مثال عدد 3 را وارد کنید.

و بعد از ورود مقدار طول میتوانید مقدار عرض را وارد کنید . مستطیل به صورت پویا ترسیم میشود.

اتوکد برای ترسیم نهایی مستطیل گوشه ای از کاربر درخواست میکند که میتوان نقظه مناسب را با استفاده از کلیک موس ان را انتخاب کرد، و مستطیل ترسیم میشود.

Elevation

اگر گزینه Elevation را انتخاب کنید میتوانید مستطیلی با مقدار Z ترسیم کنید. یعنی در حالت معمول و پیش فرض اتوکد نقاط انتخاب شده داری مقدار Z نیستند و اگر شما مقدار Elevation را عدد 1 وارد کنید شکل حاصل دارای مقدار Z به اندازه 1 میباشد.

Rotation

با انتخاب این گزینه شما میتوانید با زاویه دلخواه مستطیل را رسم کنید.

به طور مثال پس از ورود نقطه اول و انتخاب گزینه Rotation  و وارد کردن مقدار زاویه دوران ، مستطیل را در زاویه مورد نطر به صورت پویا ایجاد کنید و با انتخاب نقطه دوم مستطیل را رسم کنید.

Fillet

با انتخاب این گزینه شما میتوانید مستطیل یا مربعی رسم کنید که گوشه های شکل به شکل کمان ترسم شده باشد.

برای انتخاب گزینه Fillet شما حرف F را انتخاب کنید و یا روی گزینه Fillet کلیک کنید.

پس از انتخاب گزینه Fillet اتوکد مقدار شعاع کمان را از کاربر درخواست میکند.

پس از ورود مقدار شعاع کمان و انتخاب نقطه اول مستطیل به صورت پویا ترسیم میشود و با انتخاب نقطه دوم مستطیل رسم میشود.

Thickness

با استفاده از این گزینه شما میتوانید یک مستطیل ترسیم کنید که دارای سطحی در بعد سوم داشته باشد.

برای انتخاب گزینه Thickness حرف T را در خط فرمان تایپ کنید و یا گزینه Thickness را انتخاب کنید.

بعد از ورود مقدار Thickness و انتخاب دو نقطه شکل ایجاد شده به این صورت خواهد بود.

Width

با انتخاب این گزینه شما میتوانید مستطیل با ضخامت ترسیم کنید.

برای انتخاب گزینه Width حرف W را در خط فرمان تایپ کنید و یا گزینه Width را انتخاب کنید.

بعد وارد کردن مقدار Width در خط فرمان و انتخاب دو نقطه شکل ایجاد شده به این صورت ترسیم میگردد.


کلمات کلیدی:

دستور Rectangle – کدخدا برای اجرای این دستور میتوان از منوی Draw روی گزینه Rectangle کلیک کرد. … پس از انتخاب گزینه Chamfer اتوکد از کاربر درخواست دو عدد برای زدن پخ درخواست … آموزش اتوکد ( AutoCAD ) و مکانیکال (MDT) – ابزار Rectangle ابزار Rectangle برای ترسیم چهار ضلعی استفاده می شود. طریقه فعال نمودن: 1- با نوشتن Rec در خط فرمان 2 – انتخاب دستور Rectangle از منوی آبشاری Draw 3- انتخاب … دستور Rectangle ترسیم مستطیل و یا مربع (آموزش اتوکد 2013) May 6, 2012 – با کمک این دستور میتوان مستطیل و یا مربع را به راحتی با مدل های پخدار ، گوشه کرد و ضخامت دار ترسیم کرد. خصوصیت شی ترسیم شده از نوع Pline … 22. دستور rectangle :: آموزش اتوکد به صورت کاربردی ۱ مطلب با کلمه‌ی کلیدی «22. دستور rectangle» ثبت شده است – آموزش اتوکد به صورت کاربردی. آموزش مبتدی اتوکد جلسه سوم –  AutoCAD Tutorial مربع بعدی را با استفاده از دستور RECTANGLE رسم کنید.رسم مربع با اختصاص دادن دو گوشه های آن ، در اتوکد ایجاد میشود.خب نقطه اول رو ۴.۵,۲ و نقطه … مهندس محمدجواد ارجمند – آموزش دستورات اتوکد (1) مهندس محمدجواد ارجمند – آموزش دستورات اتوکد (1) – مطالب آموزنده و اطلاعات علمی – آموزشی در زمينه مهندسي عمران و معماری. … 2- انتخاب دستور Rectangle از منوی آبشاری Draw دستورات اتوکد – سیویل استارز -دستورات-اتوکد دستورات اتوکد. Rectangle برای ترسیم چهار ضلعی استفاده می شود. طریقه فعال نمودن: 1- با نوشتن Rec در خط فرمان 2- انتخاب دستور Rectangle از … خودآموز اتوکد 2002 – فصل 9 – فرمان های ترسیمی برای رسم …  توجه: برای مشاهده ی درست نوشته های کتاب خودآموز اتوکد 2002 نیاز به …. فرمان RECTANG (مخفف Rectangle به معنی مستطیل یا راست گوشه) برای … درس دوم اتوکد دو بعدی رسم مستطیل با دستور درس دوم اتوکد دو بعدی Rectangle برای ترسیم مربع یا مستطیل استفاده می‌شود. Ribbon: Home tab Draw panel Rectangle Menu: Draw … چگونگی استفاده از دستور rectangle array در autocad در این برنامه از سری ویدئو های اموزش اتوکد شما را با دستور POLAR ARRAY اشنا خواهیم کرد.آموزش و رفع اشکال در اتوکد – سازه ماکارونی هدف از ایجاد این تایپیک آموزش و رفع اشکال در نرم افزار اتوکد می باشد. بنده 7 سال ….. 2 – انتخاب دستور Rectangle

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *