لیسپ های کاربردی اتوکد

فرمان Osnap

http://vcad.ir/wp-content/uploads/2016/02/object-snap.jpg

هرگاه در اتوکد با پیغامی مواجه شدید که محل یک نقطه را از شما سوال می کند ، و در پاسخ به این پیغام می خواهید محل خاصی از یک شیء که قبلا رسم شده است را برگزینید ، می توانید از نقاط کمکی (گیره های شیء) استفاده کنید.

 

 

روشهای مختلف استفاده از نقاط کمکی:

1 – تایپ سه حرف اول نقطه کمکی در جلوی پیغام خط فرمان.

2 – استفاده از آیکن های نقاط کمکی ، موجود در نوار ابزار object snap.

3 – پایین نگه داشتن دکمه shift از صفحه کلید و همزمان کلیک راست کردن.

4- با استفاده از کلید های سریع که در زیر به آن اشاره می شود.

انواع نقاط کمکی( گیره های شیء) :

1)End point : این نقطه کمکی برای انتخاب دقیق هر یک از دو انتهای خطوط ، کمان ها ، و بطور کلی منحنی های باز مورد استفاده قرار می گیرد.

2)Mid point : برای انتخاب نقاط میانی (وسط) خطوط ، کمان ها و منحنی های باز مورد استفاده قرار می گیرد .

3)Intersection : توسط این نقطه کمکی میتوانید محل برخورد دو موضوع متقاطع را به سهولت و به طور دقیق انتخاب نمائید .

4)Apparent intersection  : انتخاب محل تلاقی مجازی دو موضوع .

موضوعاتی را که با هم موازی نیستند اصطلاحا متنافر گویند . در صورتی که دو موضوع غیر موازی با هم برخورد داشته باشند برای انتخاب محل تقاطع آنها از نقطه کمکی intersection استفاده میکنیم . در صورتی که دو موضوع موازی نبوده و متقاطع هم نباشند می توان محل برخورد(تلاقی) فرضی آن دو را به کمک گیره شی Apparent intersection انتخاب نمود .

5)Extension : این نقطه کمکی برای انتخاب نقاط واقع بر امتداد یک منحنی باز ، به نحوی که فاصله معینی نسبت به یکی از دو انتهای آن داشته باشد ، قابل استفاده است.

6)Center : انتخاب مرکز دایره ، کمان یا بیضی توسط این نقطه کمکی انجام می شود.

7)Quadrant : برای انتخاب شمال ، جنوب ، شرق و غرب دایره ، کمان یا بیضی از این نقطه کمکی استفاده کنید، به عبارت دیگر برای انتخاب ابتدا یا انتهای قطر در راستای محور x یا y از آن استفاده می شود.

8)Tangent : برای انتخاب محل تماس اشیاء با دایره ، کمان یا بیضی مورد استفاده قرار می گیرد. (اصطلاحا آنرا مماس می نامند)

9)Perpendicular : از این نقطه کمکی برای انتخاب پای عمود بر یک منحنی باز یا بسته استفاده می شود. (منظور از پای عمود محلی است که موضوعات با هم زاویه قائمه یا 90 درجه تشكیل می دهند)

10)Parallel : برای تعیین یک نقطه ، به نحوی که خط واصل آن به نقطه قبلی با خط خاصی موازی باشد ، می توانید از نقطه کمکی parallel استفاده کنید.(ایجاد توازی با خطوط)

11)Insert : انتخاب محل ورود متن ها و بلوک ها با این نقطه کمکی صورت می گیرد .

در محیط اتوکد یک نقطه خاص از متون یا بلوک های ایجاد شده به عنوان نقطه درج آن محسوب می شود که آن را نقطه کمکی insert می نامند(هر کدام از موارد در جای خود به تفصیل بیان خواهد شد)

12)Node : برای انتخاب دقیق مرکز نقاطی را که در اتوکد ترسیم می شود از نقطه کمکی node استفاده نمائید .

13)Nearest : برای انتخاب محلی که دقیقا روی موضوعات قرار داشته باشد و با نقاط کمکی بالا نمی توانید آن ها را انتخاب نمائید بهترین گزینه استفاده از نقطه کمکی nearest است . در اینصورت نزدیكترین نقطه به محل کلیک شما روی خط، دایره، کمان یا …… انتخاب خواهد شد.

 

 

طریقه اجرای کمک رسمها توسط کلید های سریع:

برای کاربران چپ دست:

Shift+A  ………………………………………………………………….فعال شدن گیره های که تیک دار شده بود

Shift+S …………………………………………………………………. فعال شدن گیره های که تیک دار شده بود

Shift+E …………………………………………………………………………………… End Point فعال شدن گیره

Shift+V …………………………………………………………………………………… Mid Point فعال شدن گیره

Shift+C …………………………………………………………………………………Center Point فعال شدن گیره

Shift+Q ……………………………………………………………………………. Snap Tracking فعال شدن دکمه

Shift+D ……………………………………………………………………….. Snap Tracking غیر فعال شدن دکمه

Shift+X …………………………………………………………………………….. Polar Tracking فعال شدن دکمه

Shift+Z  ………………………………………………………………………….Toggles dynamic فعال شدن دکمه

 برای کاربران راست دست:

Shift+’  ……………………………………………………………………فعال شدن گیره های که تیک دار شده بود

Shift+;  …………………………………………………………………. فعال شدن گیره های که تیک دار شده بود

Shift+P  ……………………………………………………………………………………. End Point فعال شدن گیره

Shift+M  ……………………………………………………………………………………. Mid Point فعال شدن گیره

Shift+,  …………………………………………………………………………………..Center Point فعال شدن گیره

Shift+]  …………………………………………………………………………….. Snap Tracking فعال شدن دکمه

Shift+L  ………………………………………………………………………… Snap Tracking غیر فعال شدن دکمه

Shift+.  ……………………………………………………………………………… Polar Tracking فعال شدن دکمه

Shift+/  …………………………………………………………………………….Toggles dynamic فعال شدن دکمه

 

فعال دائمی کردن نقاط کمکی

از منوی Tools گزینه drafting settings را انتخاب کنید. اکنون نقاط کمکی مورد نظر را تیک دار نموده دکمه ok را فشار دهید . در مرحله بعد باید دکمه Osnap را فشرده نمائید (با کلیک کردن روی آیکن آن در نوار وضعیت برنامه یا استفاده از کلید F3 از صفحه کلید) اکنون یکی از دستورات ترسیمی را اجرا کرده موس را روی صفحه ترسیم جابجا کنید تا نتیجه کار را مشاهده نمائید.

 

 

 


کلمات کلیدی:

با انتخاب این جعبۀكنترلی (Control box) پرش موضوعی (Osnap) روشن و با انتخاب مجدد آن خاموش می گردد. برای روشن یا خاموش كردن Osnap درهرزمان (چه در داخل این فرمان …OSNAP (Command) آموزش نرم افزار اتوکد – نقطه یابی دقیق (Object snap) تایپ سه حرف اول نقطه کمکی در جلوی پیغام خط فرمان. 2 – استفاده از آیکن های نقاط کمکی ، موجود در نوار ابزار object snap. 3 – پایین نگه داشتن … OSNAP (Command) | AutoCAD | Autodesk Knowledge …  Autodesk دستورات اتوکد – سیویل استارز  حال اگر کلید F3 را بزنید ، در خط فرمان Osnap on ظاهر می شود که به معنی این است که دستورات انتخاب شده فعال می باشند. اگر کلید F7 را بزنیم … آموزش دستورات و فرمان های اتوکد و ترفندها OSNAP آموزش دستورات و فرمان های اتوکد و ترفندها – آموزشگاه کامپیوتر پایا. … 5- در موقع ترسیم موضوعات با فشار دادن این دكمه و راست کلیک منوی سریع OSNAP فعال می شود. [PDF]بخش هفدهم  ﻭ ﺭﺩﻳﺎﺑﻰ ﺍﺷﻴﺎ (Object Snap Tracking) ﺩﺭ ﺗﺮﺳﻴﻤﺎﺕ. ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻧﻤﺎﻳﺪ. 6- ﺑـــﺎ ﺗــﻨـﻈﻴﻤــﺎﺕ … 7- ﺑﺎ ﺍﻋﻤــﺎﻝ ﺗﻐﻴﻴﺮﺍﺕ ﺩﻝ ﺧﻮﺍﻩ ﺩﺭ ﭼﻜﻴــﺪﻩ ﻯ ﻓﺮﻣﺎﻥ ﻫﺎ ﻳﺎ … ﻣﺜــﻼ ﺩﻛﻤﻪ ﻫﺎﻯ MODEL,DYN,OSNAP ﺭﻭﺷــﻦ ﻭ. Follow the command sequence below to draw a circle and then to draw a line … The Endpoint Osnap snaps to the end points of lines and arcs and to polyline … آموزش اتوکد (AutoCAD) به زبان ساده “اختصاصی دانشجو” [آرشیو … OSNAP نکته: به کمک فرمان Polygon میتوان 3 تا 1024 ضلعی منتظم کشید! ….. در نوار وضعیت بر دکمه OSNAP کلیک راست میکنیم و سپس بر گزینه … مهندس محمدجواد ارجمند – آموزش دستورات اتوکد (3) OSNAP بعد از گزینه دار کردن دستورات مورد نیاز ، دکمه OK را بزنید و از پنجره خارج شوید. حال اگر کلید F3 را بزنید ، در خط فرمان Osnap on ظاهر می شود که به معنی این است که … osnap – اتوکد سریع و خوشمزه اندازه گذاری و dimention و text و osnap. به نام خدا … فرمان Break at point از این فرمان جهت تفکیک کردن خط در یک نقطه خاص استفاده می گردد. برنامه های کایربردی در اتوکد – سازه سازان – بلاگفا بعد از گزینه دار کردن دستورات مورد نیاز ، دکمه OK را بزنید و از پنجره خارج شوید. حال اگر کلید F3 را بزنید ، در خط فرمان Osnap on ظاهر می شود که به معنی این است که … OSNAP

یک دیدگاه

  1. سلام من همه مراحل فعال کردن پوینت هارو انجام دادم ولی باز هم پوینتها فعال نمیشن مشکل کجاست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.