لیسپ های کاربردی اتوکد

فرمان EXTrim در اتوکد (دستور تریم سریع اشیاء)

ترفند EXTrim در اتوکد


لطفآ منتظر شوید تا انیمیشن به طور کامل لود شود …

دستور ایکس تریم EXTRIM

 

فرمان extrim در اتوکد دستوری است مشابه trim ولی با یک كلیک تمام موضوعات برخوردی به موضوع انتخاب شده را تریم می كند. (Trim با روشی جدید!)

این دستور به Cookie cutter معروف هست! از بس دلچسبه!!

** تا حالا شده بخواهید تمام اشیا یک طرف یک خط یا داخل و خارج یک دایره، مستطیل و یا … را Trim کنید؟؟ حتما خیلی سخت بوده که تک تک اونها رو انتخاب کنید… با کمک دستور EXTRIM این کار با یک کلیک انجام میشه! **

برای مثال: فرض کنید یک خط عمودی از میان خطوط افقی موازی عبور کرده است ، با اجرای این دستور و انتخاب خط عمودی و سپس کلیک کردن در یک سمت آن خط ، می توان تمامی بخش هایی از خطوط افقی در سمت مورد نظر حذف می گردد.

بنابر این EXTRIM یکی دیگر از فرمانهای پر کاربرد و جالب در مجموعه فرمانهای منوی Express در اتوکد است. تفاوت این فرمان با فرمان TRIM در وسعت محدوده عمل آن است به این معنی که با انتخاب یک شکل و یا یک محدوده بسته ( یک Polygon ) می توانید تمامی خطوط ، هاشور ها و یا هر چیز دیگر متقاطع با آن محدوده را پاک کنید.

برای اینکار کافیست کلمه EXTRIM را در خط فرمان تایپ کنید. اکنون شکل مورد نظر را انتخاب کنید و سپس محدوده داخل و یا خارجی آن جسم را انتخاب کنید تا امتداد اشیاء متقاطع با جسم مورد نظرتان در آن محدوده پاک شوند.

فایل اتولیسب مربوط به این دستور در پوشه اتوکد extrim.lsp می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.