فرمان ARCTEXT

فرمان ARCTEXT


 

 فرمان ARCTEXT

آیا برای شما پیش نیامده است که بخواهید متنی را در اتوکد به صورت منحنی کنید؟! مثلاً بالای یک کمان . این امکان در فرمانهای تولید و  ورود متن وجود ندارد . امّا اگر به منوی Express سری بزنید و از زیر منوی Text، گزینه  Arc Aligned Text را کلیک کنید ، اتوکد  از شما یک سئوال میپرسد ، با شکل زیر :
Select an Arc or an ArcAlignedText
که معنایش این است که :
یک کمان یا کمانی که میخواهی متنت با آن هم تراز شود ، انتخاب کن . پاسخ فقط میتواند انتخاب یک کمان باشد . پس از اینکه اینکار را انجام دادید ، آنگاه فرمان به شما یک Dialog Box یا پنجره گفتگویی میدهد ، که مانند یک ویرایشگر متن است و شما در آن میتوانید تنظیمات عمومی  متن اعم از نوع قلم (Font Type) ، یا سایز(اندازه قلم) کاراکترها (Font Size) ضخامت (Bold) و بسیاری دیگر از تنظیمات عام مربوطه به متن را درست مانند برنامه  Word ، را انجام دهید.
نکته – توّجه کنید اگر تصمیم دارید که متنی کمانی شکل داشته باشید ، مثلاً در بالای صفحه ، و برای آن کمانی ندارید ، ابتدا کمان را با دستور Arc با مختصات و مشخصّات معلوم رسم کنید و پس از اجرای دستور فوق از منوی Express ، کمان را حذف کنید .
امّا در قسمت بالایی  پایینی این پنجره گفتگویی یا Dialog Box ، تنظیماتی مربوط به دستورات داخلی اتوکد دارد ، نظیر فاصله بین کاراکترها از کمان (offset From arc) یا  ارتفاع فونتها (Text Height)  و .. که چندان پیچیده نیست . و تنظیماتی نظیر اینکه متن در داخل یا خارج کمان قرار گیرد . یا مثلاً تنظیماتی درباره اینکه متن به صورت اتوماتیک با کمان Fit شود یا اینکه خود شما فاصله بین کاراکترها را تأیین میکنید و ……….. 
نکته – وقتی نمیخواهید از منوی Express به این گزینه دسترسی داشته باشید ، و از خط فرمان آنرا اجرا کنید ، میبایست که نام فرمان را که ARCTEXT است وارد کنید . با ورود این دستور از طریق خط فرمان میتوانید که درست مانند روش منویی آن کار را انجام دهید .
 و نکته دیگر اینکه اتوکدبرای اجرای این فرمان باید آنرا از فایل ctextapp.arx بخواند . اگر به هر دلیلی این فرمان اجرا نشد باید در پوشه اصلی نصب برنامه اتوکد به دنبال این فایل بگردید و آنرا Repair کنید .

شکل زیر را ملاحضه کنید ، میبنید که من یک کمان ایجاد کرده ام و در بالای و پایین آن با تنظیمات گوناگون متنی منحنی شکل بوجود آوردم .
فضای طراحی (Model) ، من در این دستور دو متن را با خصوصیّات متفاوت ایجاد کرده ام که نشان میدهد این دستور تنوع بسیار بالایی دارد .

 

ARCTEXT

لطفآ منتظر شوید تا انیمیشن به طور کامل لود شود …

ARCTEXT

 

فرمان ARCTEXT    فرمان ARCTEXT آیا برای شما پیش نیامده است که بخواهید متنی را در اتوکد به صورت منحنی کنید؟! مثلاً بالای یک کمان . این امکان در فرمانهای تولید و  ورود متن وجود ندارد . امّا اگر به منوی Express سری بزنید و از زیر منوی Text، گزینه …

این دستور به چه میزان کاربردی است؟

امتیاز کاربران : ۴.۵۳ ( ۵ امتیاز)

بروزرسانی شده در تاریخ:

یک دیدگاه

  1. خدا خیرتون بده که دانش ارزشمندی رو که با زحمت و صرف عمر بدست آوردید منتشر می کنید که افرادی مثل من از سردرگمی در بیان. نشر علم بهترین وقف و بالاترین بخشش است که جامعه رو ارتقا میده. درود بر شما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code