لیسپ های کاربردی اتوکد

فرمان ARCTEXT در اتوکد (دستور منحنی کردن متن)

ترفند ARCTEXT در اتوکد


 

لطفآ منتظر شوید تا انیمیشن به طور کامل لود شود …

ARCTEXT

 

 

 فرمان ARCTEXT

آیا برای شما پیش آمده است که بخواهید متنی را در اتوکد به صورت منحنی کنید؟! مثلاً بالای یک کمان . این امکان در فرمانهای تولید و  ورود متن وجود ندارد . امّا اگر به منوی Express سری بزنید و از زیر منوی Text، گزینه  Arc Aligned Text را کلیک کنید ، اتوکد  از شما یک سئوال می پرسد ، با شکل زیر :


Select an Arc or an ArcAlignedText

که معنایش این است که :
یک کمان یا کمانی که می خواهید متنت با آن هم تراز شود ، انتخاب کن . پاسخ فقط می تواند انتخاب یک کمان باشد .

پس از اینکه اینکار را انجام دادید ، آنگاه فرمان به شما یک Dialog Box یا پنجره گفتگویی می دهد، که مانند یک ویرایشگر متن است و شما در آن می توانید تنظیمات عمومی  متن اعم از نوع قلم (Font Type) ، یا سایز (اندازه قلم) کاراکترها (Font Size) ضخامت (Bold) و بسیاری دیگر از تنظیمات عام مربوطه به متن را درست مانند برنامه  Word ، را انجام دهید.

نکته: توّجه کنید اگر تصمیم دارید که متنی کمانی شکل داشته باشید، مثلاً در بالای صفحه، و برای آن کمانی ندارید، ابتدا کمان را با دستور Arc با مختصات و مشخصّات معلوم رسم کنید و پس از اجرای دستور فوق از منوی Express ، کمان را حذف کنید .


امّا در قسمت بالایی  پایینی این پنجره گفتگویی یا Dialog Box ، تنظیماتی مربوط به دستورات داخلی اتوکد دارد ، نظیر فاصله بین کاراکترها از کمان (offset From arc) یا  ارتفاع فونتها (Text Height)  و .. که چندان پیچیده نیست . و تنظیماتی نظیر اینکه متن در داخل یا خارج کمان قرار گیرد . یا مثلاً تنظیماتی درباره اینکه متن به صورت اتوماتیک با کمان Fit شود یا اینکه خود شما فاصله بین کاراکترها را تعیین می کنید و ……….. 

نکته: وقتی نمی خواهید از منوی Express به این گزینه دسترسی داشته باشید ، و از خط فرمان آنرا اجرا کنید ، می بایست که نام فرمان را که ARCTEXT است وارد کنید . با ورود این دستور از طریق خط فرمان می توانید که درست مانند روش منویی آن کار را انجام دهید .
 و نکته دیگر اینکه اتوکد برای اجرای این فرمان باید آنرا از فایل ctextapp.arx بخواند . اگر به هر دلیلی این فرمان اجرا نشد باید در پوشه اصلی نصب برنامه اتوکد به دنبال این فایل بگردید و آنرا Repair کنید .

شکل زیر را ملاحظه کنید ، می بنید که من یک کمان ایجاد کرده ام و در بالای و پایین آن با تنظیمات گوناگون متنی منحنی شکل بوجود آوردم .
فضای طراحی (Model) ، من در این دستور دو متن را با خصوصیّات متفاوت ایجاد کرده ام که نشان می دهد این دستور تنوع بسیار بالایی دارد .

 

ARCTEXT

 

یک دیدگاه

  1. کاظم جفائی

    خدا خیرتون بده که دانش ارزشمندی رو که با زحمت و صرف عمر بدست آوردید منتشر می کنید که افرادی مثل من از سردرگمی در بیان. نشر علم بهترین وقف و بالاترین بخشش است که جامعه رو ارتقا میده. درود بر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.